skauting

• strict warning: Declaration of views_handler_filter_node_status::operator_form() should be compatible with views_handler_filter::operator_form(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/node/views_handler_filter_node_status.inc on line 14.

Jamboree On The Internet!

Jamboree On The Air (albo Jamboree On The Internet) to wydarzenie, które odbywa się regularnie od 13 lat w  trzeci weekend października. Podczas trzech dni i trzech nocy można skontaktować się za pośrednictwem Internetu ze skautami z całego świata. To, co jest potrzebne, to jakikolwiek komputer, podłączenie do jakiejkolwiek sieci i jeden program. Można JOTI przeżyć samemu w domu albo… można to zrobić wspólnie z innymi.

10 przykazań dla skauto-wolontariusza

Właśnie dowiedziałeś się, że za 6 miesięcy wyjeżdżasz na zlot lub bazę jako wolontariusz. Masz trochę czasu żeby się przygotować – wykorzystaj go dobrze!

Wędrownicy - skauci - wolontariusze

Wędrownicy – skauci - wolontariusze

Wędrownictwo ma to do siebie, że oprócz pracy nad sobą zawiera także ideę służby innym. Jedną z dróg realizacji służby jest podejmowanie prac wolontariackich.

Pożyteczne zuchy

Zbiórka pojedyncza na Dzień Ziemi lub wstęp do cyklu Ekoludek

Sprawności przyrodnicze realizowane w Twojej gromadzie zawsze są do siebie łudząco podobne? Czas na zmiany! Planując pracę na wiosnę pokaż zuchom, że Wasze ekologiczne inicjatywy nie są odosobnione. Uświadom sobie i dzieciom, że podobne aktywności realizują zuchy na całym świecie i dzięki temu ten świat naprawdę się zmienia.

Ekosłużba dla harcerzy

Jak najprościej zachęcić harcerzy do służby? Pokazać im, że inni to robią, i że to przynosi rezultaty. WAGGGS od wielu lat angażuje się w różne akcje pomocy. Wykorzystując pomysły skautek można nie tylko zorganizować ciekawe zbiórki, ale także włączyć się w globalne działania.
Razem z drużyną możesz np. zdobywać „Food Security and the Climate Change Badge”, której zadania WAGGGS opracowała wspólnie z FAO i YUNGA. Składa się ona z trzech obszarów:

Nasz klimat

Do you SEE?

Na tydzień wrażeń, zabawy i świetnych zajęć zapraszają skauci z Danii. Między 24 lipca a 1 sierpnia zorganizują zlot narodowy na 16 tysięcy uczestników. Jamboree SEE 20:10 będzie szansą, by poznać nowinki techniczne połączone z tradycyjnymi skautowymi metodami. KFUM-Spejderne, organizator zlotu, zachęca wszystkich skautów i skautki między 11 a 23 rokiem życia, by spotkali się właśnie w Danii. Zakłada się, że co piaty uczestnik przyjedzie z zagranicy. Istnieje możliwość zgłaszania całych skautowych rodzin. Udział w SEE 20:10 kosztuje 195 €. Impreza odbywa się raz na pięć lat.

Do Concordii coraz bliżej

Ponad tysiąc skautów z państw grupy Wyszehradzkiej weźmie udział w X Zlocie Skautów i Skautek Europy Środkowej. Prócz Polski, Czech, Słowacji i Węgier, pod Budapesztem, gdzie odbędzie się zlot, pojawią się Francuzi, Holendrzy, a nawet skauci z Taiwanu. Impreza odbędzie się w sierpniu na Węgrzech. – Przygotowania idą nam dobrze – ocenia Gergely Lakatos, komendant Concordii. – W tej chwili znamy już liczbę uczestników i możemy zająć się przygotowywaniem miejsc programowych.

Po niemiecku w Warszawie

Od 19 do 21 lutego w Warszawie Związek Harcerstwa Polskiego gościło 41 skautów na 39. Niemieckojęzycznej Konferencji Skautowej. „Podczas trzech dni spędzonych w Warszawie uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat metod pracy skautowej, specjalności harcerskich, globalizacji oraz prewencji niechcianych zachowań” – informuje Wydział Zagraniczny GK ZHP. To pierwsza taka konferencja zorganizowana przez nasz związek, ale nie pierwsza w historii polskiego harcerstwa.

Superskaut rusza na ratunek

Leniwe sierpniowe popołudnie, które spędzałem odpoczywając po obozowych trudach przerwał dźwięk dzwonka telefonu. Na wyświetlaczu pojawił się numer mojego komendanta, a chwilę potem usłyszałem w głośniku: „Michał jest akcja”.

Te słowa wystarczyły, bo sprawa wydawała się być dramatyczna. Długotrwałe deszcze, które nawiedziły wschodnią część Ukrainy pod koniec lipca i na początku sierpnia sprawiły, że obszar ten został dotknięty klęską powodzi.

Na płynącą Ukrainę

Pewnego wakacyjnego dnia dostałem telefon. Michał zapytał mnie, czy nie chciałbym pojechać na Ukrainę i pomóc w usuwaniu skutków powodzi. Pojedziesz?, spytał, Pojadę!, odpowiedziałem. I do dziś nie żałuję. Więcej – jestem z tego dumny!

1 Wyjazd był dosłownie na dniach, a okazało się, że mamy bardzo małą ekipę. Kilka telefonów pomogło choć częściowo rozwiązać ten problem i ostatecznie na dworcu autokarowym stawiło się około dwudziestu osób, z czego większość ze Stowarzyszenia Harcerskiego. Wyruszyliśmy!