Ogórami na koniec świata!

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.

    Ciekawość świata i chęć odkrywania nowych lądów jest tym, co zawsze towarzyszyło naszej harcerskiej służbie i pracy nad sobą. Tę ciekawość zazwyczaj realizowaliśmy poprzez podróżowanie – pieszo, rowerem, kajakiem. Wyprawa na Koniec Świata to pomysł, który tak naprawdę zrodził się w naszych głowach już ponad dwa lata temu, kiedy po przejechaniu na rowerach wybrzeża Bałtyku poczuliśmy, że czas na coś na prawdę wielkiego...

    Do stworzenia koncepcji tego projektu zainspirował nas Jan Szczepanik - obecnie nasz szef wyprawy. Pomysł jest prosty. Ośmiu liderów Związku Harcerstwa Polskiego w lipcu 2010 roku chce przejechać Skandynawię Volkswagenem Transporterem - kultowym “ogórkiem”, po to, aby finalnie dotrzeć na północny kraniec Europy — Nordkapp.

    Naszym celem jest Nordkapp, lecz bardzo ważna jest sama podróż. Po drodze, poza podziwianiem uroków Skandynawii, planujemy spotkać się z liderami duńskich, szwedzkich i norweskich organizacji skautowych, żeby poznać ich metody i formy pracy. Chcemy je wykorzystać w przyszłości w drużynach, w których na co dzień pracujemy. Zdobytą wiedzą zamierzamy podzielić się z instruktorami ZHP, ale również liderami innych organizacji młodzieżowych podczas warsztatów i konferencji, które zorganizujemy po powrocie.

    Wyprawa jest dla nas wielkim wyzwaniem organizacyjnym, może dlatego, że robimy to po raz pierwszy. Koncepcja wyprawy, zaplanowanie działań, podział zadań, ustalenie terminów, zebranie funduszy, czyli wzięcie na siebie odpowiedzialności za część projektu to dla każdego z nas bardzo ważne doświadczenie. Chcemy aby się udało, dlatego pracujemy nad wyprawą w każdej wolnej od szkoły czy pracy chwili. Udało nam się zrobić już dużo, ale wiemy, że ogrom pracy przed nami. Mamy stronę www, na której każdy może śledzić nasze postępy oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można nam pomóc. Zapraszamy więc na wnks.pl !

Komentarze

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

The Company sells protection against viruses and malicious programs for mobile platforms, Android, Windows Mobile and Blackberry. The problem was reported at a conference held in Las Vegas. However, the theft of information by an application for Android has been made deliberately by hackers. In addition, the annex is more sensitive information, and theft has affected much more the number of users.

The three vendorsbraindump Google, RIM and Apple certify withdraw their platform download all suspicious applications. 70-642 In addition to withdrawal, Google and Apple reserves the right to delete any remote application posing a serious security 642-901 problem installed the smart phone. However, they stress that it is the user to be vigilant when downloading an application. It was he who must judge whether it comes from a manufacturer of serious programs. As always, 350-030

common sense is often the best defense against malicious attacks.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

The manufacturers of smart phones most major market broadcast online tens of thousands of small applications that users can download. Thus, we find the App Store for iPhone, but also the market of Android and Blackberry.
Apple guarantees pass4sure 642-873 the safety of all applications by requiring a prior agreement to submit an application in the App Store Because of their significant number; it is possible that some malicious applications pass through the safety net. Blackberry and Goggle (Android), for their part, "is left to users to protect themselves by themselves, with some differences.
The possibilities of personal data theft via spy ware:
In developing an attractive application, it demonstrates how easy it is to hack a smart phone. If such application has been created to make a case study on the safety of the Google (Android), it could have been pass4sure 1Y0-A05 designed by an attacker. For the study, the apps installed on a Google (Android) could read text messages, pass4sure 642-383 listen to voice messages and even turn on the microphone alone. An application could therefore quite make online pass4sure 1y0-a08 banking, for example. In 90s users or only installed antivirus software or firewall on their computer. Smart phones still have much to do to catch up with PC security.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

Wieczorem modlitwa ekumeniczna, potem ognisko na podobozach. Uczestnicy idą spać, a my? Do Scout Clubu zawierać kolejne znajomości! pass4sure RH302 I znowu – po godzinach wygłupów - gonią nas spać, bo – racja - rano trzeba wstać, za nami dopiero połowa zlotu. Niedziela rano, znowu pobudka i połowa na trasę, a połowa zostaje. pass4sure E20-850
Popołudniu - mamy gości. Przyjechał zespół rockowy zagrać koncert. Ostatnia noc na zlocie. Oj działo się! Kiedy już zamknięto nasze stałe miejsce spędzania wieczorów, udaliśmy się na teren podobozu IST, gdzie w najlepsze rozkręcała się impreza – byliśmy już wtedy pass4sure 1z0-050
wielką paczką dobrych znajomych. Ranek, jak zwykle w takich wypadkach, nadszedł zbyt wcześnie. Czas kończyć zlot. Oficjalne zakończenie, opuszczenie flag. Nadszedł czas pakowania i pożegnań. To najgorszy pass4sure 642-691
moment na zlocie, chciałoby się jeszcze posiedzieć tam kilka dni. Pocieszające jest tylko to, że tych samych ludzi spotkam już za rok, na kolejnym InterCampie

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

testking mcdst
Who else is just starting their first Internet marketing business? Are you serious about getting ahead, but simply don't have the necessary tool set to get there? Fear not, the simple truth is that making money online is FAR easier than most of the "Guru's" would have you believe! The steps to turning a sensational profit in 30 days or less is much more straightforward than it is complex, and if you are willing to follow a few simple directions, you can truly turn your whole financial future around in a hurry.

So what is the best way for newbies to get started making a REALISTIC profit in just one short month?

Honestly? My favorite recommendation for newbies is affiliate marketing. Just pick a product you think you'd be able to sell, and then pick a very specific strategy to sell it. Now, the advantage of affiliate products is that you have no responsibly OTHER than simply driving traffic at a page that will do everything for you - from selling the product, to following up with a good sequence that's proven to convert, and with most affiliate networks these days...they'll even DEPOSIT your commissions for you at the end of the month in the bank account you specify..:-) Not too tough, right?
--------------
iseb certificationlccnp certificationlmicrosoft mcplmcts traininglccna wirelesslccie traininglmcp examlccda certificationlmcse 2003lmcitp certificationlmcts certificationlmcse 2008lccie examlccie certificationltestking ccna