Ogórami na koniec świata!

Ciekawość świata i chęć odkrywania nowych lądów jest tym, co zawsze towarzyszyło naszej harcerskiej służbie i pracy nad sobą. Tę ciekawość zazwyczaj realizowaliśmy poprzez podróżowanie – pieszo, rowerem, kajakiem. Wyprawa na Koniec Świata to pomysł, który tak naprawdę zrodził się w naszych głowach już ponad dwa lata temu, kiedy po przejechaniu na rowerach wybrzeża Bałtyku poczuliśmy, że czas na coś na prawdę wielkiego...

Do stworzenia koncepcji tego projektu zainspirował nas Jan Szczepanik - obecnie nasz szef wyprawy. Pomysł jest prosty. Ośmiu liderów Związku Harcerstwa Polskiego w lipcu 2010 roku chce przejechać Skandynawię Volkswagenem Transporterem - kultowym “ogórkiem”, po to, aby finalnie dotrzeć na północny kraniec Europy — Nordkapp.

Naszym celem jest Nordkapp, lecz bardzo ważna jest sama podróż. Po drodze, poza podziwianiem uroków Skandynawii, planujemy spotkać się z liderami duńskich, szwedzkich i norweskich organizacji skautowych, żeby poznać ich metody i formy pracy. Chcemy je wykorzystać w przyszłości w drużynach, w których na co dzień pracujemy. Zdobytą wiedzą zamierzamy podzielić się z instruktorami ZHP, ale również liderami innych organizacji młodzieżowych podczas warsztatów i konferencji, które zorganizujemy po powrocie.

Wyprawa jest dla nas wielkim wyzwaniem organizacyjnym, może dlatego, że robimy to po raz pierwszy. Koncepcja wyprawy, zaplanowanie działań, podział zadań, ustalenie terminów, zebranie funduszy, czyli wzięcie na siebie odpowiedzialności za część projektu to dla każdego z nas bardzo ważne doświadczenie. Chcemy aby się udało, dlatego pracujemy nad wyprawą w każdej wolnej od szkoły czy pracy chwili. Udało nam się zrobić już dużo, ale wiemy, że ogrom pracy przed nami. Mamy stronę www, na której każdy może śledzić nasze postępy oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można nam pomóc. Zapraszamy więc na wnks.pl !