Jamboree On The Internet!

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu

Jamboree On The Air (albo Jamboree On The Internet) to wydarzenie, które odbywa się regularnie od 13 lat w  trzeci weekend października. Podczas trzech dni i trzech nocy można skontaktować się za pośrednictwem Internetu ze skautami z całego świata. To, co jest potrzebne, to jakikolwiek komputer, podłączenie do jakiejkolwiek sieci i jeden program. Można JOTI przeżyć samemu w domu albo… można to zrobić wspólnie z innymi.

     Pierwsze starcie: jest rok 2007, byłem po kursie drużynowych, zakładałem swoją drużynę, a przy okazji odkrywałem trochę więcej harcerstwa. Przez przypadek natknąłem się na forum ZHP na informację o JOTI i o rekrutacji operatorów kanału #polish. Stwierdziłem, że nie ma się co zastanawiać i zgłosiłem się. Dostałem szybkie przeszkolenie, poznałem podstawowe komendy i miałem za zadanie pilnować porządku.

     Pierwsze zetknięcie ze skautkami i skautami było trochę dziwne, spodziewałem się bardziej ludzi w wieku 15-16+ niż 11 letnich dziewczynek, które zaczynają od zadania pytania o asl (czyli age/sex/location, po polsku: wiek, płeć, miejsce zamieszkania). Zresztą, to pytanie zadają wszyscy. Po nim, z racji roku 100-lecia skautingu padała też prośba o napisanie treści Przyrzeczenia Harcerskiego. I na tym rozmowa często się urywała.

     Pierwszym skautem, z którym rozmawiałem dłużej, był wędrownik z Czech, rozmowa była prosta (chyba obaj mieliśmy problemy z angielskim), skupialiśmy się głównie na drobiazgach - jakie kto ma mundury itp. Potem były już ciekawsze rozmowy: Hindus zafascynowany historią ZHP itd. Pierwszy raz był fajny.

     Drugie starcie: tym razem jest 2009 r. Ania Wittenberg oferuje mi, żebym zorganizował w hufcu JOTI, średnio mi się podoba pomysł, bo za dużo roboty, ale zwiedziony obietnicami pomocy w końcu się zgodziłem. Zorganizować nie było trudno: wymiana maili z JOTI teamem ZHP, kilka rozmów z komendantem hufca, poszukiwanie sprzętu wśród znajomych. Oczywiście nie mogło być za dobrze, trzy dni przed rozpoczęciem JOTI okazało się, że hufiec może i ma dużo komputerów, ale w większości niekompletnych. Kolejne prośby o sprzęt, rozsyłanie maili zachęcających do udziału w imprezie.

     Wszystko zaczęło się w sobotę o 10.00 rano, o 11.00 dotarli pierwsi harcerze, trzeba było poświęcić chwilę czasu, żeby im wytłumaczyć co i jak. Potem przez cały weekend różne osoby wpadały na chwilę i wychodziły. Zainteresowanie bynajmniej nie przekroczyło moich oczekiwań: najwięcej osób było w sobotę w okolicach południa. Jeżeli chodzi o kontakty ze skautami, to niczym się nie różniły.

     Czy warto wziąć udział w JOTI? Tak! Bo to impreza, w którą trzeba inwestować najmniej. Nie trzeba nawet wstawać z łóżka, a w dobie smartphonów z ciągłym dostępem do Internetu można uczestniczyć w JOTI cały czas.

     Jeżeli jednak ktoś chciałby się wysilić i zorganizować JOTI u siebie w hufcu to mam kilka rad:

•    Sprawdź czy sprzęt na którym ma się odbyć impreza jest sprawny.

•    Upewnij się że Internet, z którego chcesz skorzystać, poradzi sobie z taką ilością osób jaka może przybyć.

•    Powiedz o JOTI możliwie jak najwcześniej i przypominaj.

•    Naucz się wcześniej konfigurować program, który trzeba zainstalować (mIRC).

•    Stwórz poradnik dla osób, które mogą mieć gorsze pojęcie o Internecie - tłumaczenie tego samego kolejny raz może być denerwujące.
 

O autorze

0 Wojtek Ulinowski 0

Komentarze

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

y także zastanawiałeś się kiedyś nad wprowadzeniem skautingu do pracy Twojej drużyny? Myślałeś, że to trudne? W tej chwili dostajesz do ręki (albo raczej do komputera) dość specyficzny periodyk. Gazeta ta, ma w swym założeniu być łącznikiem między Tobą, a światem ogromnych harcerskich możliwości. Zwróć uwagę na naszą propozycję. Na dobry początek dostarczamy Ci światowe pomysły na obchody Dnia Myśli Braterskiej, ale pomyśl co będzie się działo później. Ile wspaniałych inicjatyw może czekać na Ciebie w ciągu roku? Nie mówiąc już o sezonie wakacyjnym! Ja już nie mogę się doczekać!
pass4sure 642-072
pass4sure 642-145
pass4sure 642-736
pass4sure 000-076

Myśląc o harcerstwie jako o części skautingu zyskujesz bardzo wiele, i nie ważne jest tu czy jesteś drużynowym w Warszawie, Krakowie czy w podbiałostockiej wsi. Systematycznie realizując projekty zagraniczne masz szanse na zdobycie fantastycznych doświadczeń, zawarcie nowych znajomości i na rozwój swej harcerskiej osobowości. Świat, dosłownie, stoi przed Tobą otworem. Nie bój się i rusz weń z pełnym impetem. Rusz w tę podróż razem z nami.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

y także zastanawiałeś się kiedyś nad wprowadzeniem skautingu do pracy Twojej drużyny? Myślałeś, że to trudne? W tej chwili dostajesz do ręki (albo raczej do komputera) dość specyficzny periodyk. Gazeta ta, ma w swym założeniu być łącznikiem między Tobą, a światem ogromnych harcerskich możliwości. Zwróć uwagę na naszą propozycję. Na dobry początek dostarczamy Ci światowe pomysły na obchody Dnia Myśli Braterskiej, ale pomyśl co będzie się działo później. pass4sure E22-280 Ile wspaniałych inicjatyw może czekać na Ciebie w ciągu roku? pass4sure HP0-S25
Nie mówiąc już o sezonie wakacyjnym! Ja już nie mogę się doczekać!
yśląc o harcerstwie pass4sure HP0-S24 jako o części skautingu zyskujesz bardzo wiele, i nie ważne jest tu czy jesteś drużynowym w Warszawie, Krakowie czy w podbiałostockiej wsi. Systematycznie realizując projekty zagraniczne masz szanse na zdobycie fantastycznych doświadczeń, zawarcie nowych znajomości i na rozwój swej harcerskiej osobowości. Świat, dosłownie, stoi przed Tobą otworem. Nie bój się i rusz weń z pełnym impetem. Rusz w tę podróż razem z nami.pass4sure 642-973