Jamboree On The Internet!

Jamboree On The Air (albo Jamboree On The Internet) to wydarzenie, które odbywa się regularnie od 13 lat w  trzeci weekend października. Podczas trzech dni i trzech nocy można skontaktować się za pośrednictwem Internetu ze skautami z całego świata. To, co jest potrzebne, to jakikolwiek komputer, podłączenie do jakiejkolwiek sieci i jeden program. Można JOTI przeżyć samemu w domu albo… można to zrobić wspólnie z innymi.

Pierwsze starcie: jest rok 2007, byłem po kursie drużynowych, zakładałem swoją drużynę, a przy okazji odkrywałem trochę więcej harcerstwa. Przez przypadek natknąłem się na forum ZHP na informację o JOTI i o rekrutacji operatorów kanału #polish. Stwierdziłem, że nie ma się co zastanawiać i zgłosiłem się. Dostałem szybkie przeszkolenie, poznałem podstawowe komendy i miałem za zadanie pilnować porządku.

Pierwsze zetknięcie ze skautkami i skautami było trochę dziwne, spodziewałem się bardziej ludzi w wieku 15-16+ niż 11 letnich dziewczynek, które zaczynają od zadania pytania o asl (czyli age/sex/location, po polsku: wiek, płeć, miejsce zamieszkania). Zresztą, to pytanie zadają wszyscy. Po nim, z racji roku 100-lecia skautingu padała też prośba o napisanie treści Przyrzeczenia Harcerskiego. I na tym rozmowa często się urywała.

Pierwszym skautem, z którym rozmawiałem dłużej, był wędrownik z Czech, rozmowa była prosta (chyba obaj mieliśmy problemy z angielskim), skupialiśmy się głównie na drobiazgach - jakie kto ma mundury itp. Potem były już ciekawsze rozmowy: Hindus zafascynowany historią ZHP itd. Pierwszy raz był fajny.

Drugie starcie: tym razem jest 2009 r. Ania Wittenberg oferuje mi, żebym zorganizował w hufcu JOTI, średnio mi się podoba pomysł, bo za dużo roboty, ale zwiedziony obietnicami pomocy w końcu się zgodziłem. Zorganizować nie było trudno: wymiana maili z JOTI teamem ZHP, kilka rozmów z komendantem hufca, poszukiwanie sprzętu wśród znajomych. Oczywiście nie mogło być za dobrze, trzy dni przed rozpoczęciem JOTI okazało się, że hufiec może i ma dużo komputerów, ale w większości niekompletnych. Kolejne prośby o sprzęt, rozsyłanie maili zachęcających do udziału w imprezie.

Wszystko zaczęło się w sobotę o 10.00 rano, o 11.00 dotarli pierwsi harcerze, trzeba było poświęcić chwilę czasu, żeby im wytłumaczyć co i jak. Potem przez cały weekend różne osoby wpadały na chwilę i wychodziły. Zainteresowanie bynajmniej nie przekroczyło moich oczekiwań: najwięcej osób było w sobotę w okolicach południa. Jeżeli chodzi o kontakty ze skautami, to niczym się nie różniły.

Czy warto wziąć udział w JOTI? Tak! Bo to impreza, w którą trzeba inwestować najmniej. Nie trzeba nawet wstawać z łóżka, a w dobie smartphonów z ciągłym dostępem do Internetu można uczestniczyć w JOTI cały czas.

Jeżeli jednak ktoś chciałby się wysilić i zorganizować JOTI u siebie w hufcu to mam kilka rad:

•    Sprawdź czy sprzęt na którym ma się odbyć impreza jest sprawny.

•    Upewnij się że Internet, z którego chcesz skorzystać, poradzi sobie z taką ilością osób jaka może przybyć.

•    Powiedz o JOTI możliwie jak najwcześniej i przypominaj.

•    Naucz się wcześniej konfigurować program, który trzeba zainstalować (mIRC).

•    Stwórz poradnik dla osób, które mogą mieć gorsze pojęcie o Internecie - tłumaczenie tego samego kolejny raz może być denerwujące.

0 Wojtek Ulinowski 0