Krok po kroku do wyprawy

Trudno nazwać to poradnikiem, szczerze wolałbym napisać takowy, gdy już cali  i zdrowi z głowami pełnymi nowych skautowych pomysłów wrócimy. Postaram się jednak krótko opisać jak zabraliśmy się od organizacji Wyprawy na Koniec Świata.

1. IDEA

Pomysł "rodził się" przez pierwszy rok. Jest to długi i żmudny proces, ale bezwzględnie najważniejszy. Właściwie to na początku wykorzystaliśmy część zbiórek drużyny na znalezienie miejsca docelowego, paru wstępnych pomysłów i samej nazwy dla projektu.

Dalej, gdy na wielkiej szkolnej tablicy wypisaliśmy już wszystkie pomysły, każdy wybierał 3 z nich. Z tych, które miały najwięcej głosów, wybraliśmy parę, które połączone realizujemy teraz. Są to spotkania ze skautami i trening liderów. Powiem, że mieliśmy też pomysł dotarcia do korzeni muzyki heavy-metalowej, niestety odpadł w finale.

Następnie podzieliliśmy się po raz pierwszy na zespoły: programowy, sprzętowy, transportowy i finansowy. Program stworzył "grubą" listę propozycji, mapę potencjalnych atrakcji oraz przygotował ich wycenę. Zespół sprzętowy przygotował listę rzeczy, które są nam niezbędne do bycia i życia w trasie przez 30 dni. Transportowi zajęli się znalezieniem potencjalnych "ogórków" oraz wyceną ich naprawy, oklejenia i zabezpieczenia na wyjazd - zapasowe koła, narzędzia, oleje, żarówki itp.  Przy tych zadaniach wszystkie zespoły musiały mocno współpracować, a najlepiej poinformowany musiał być zespół finansowy, który stworzył pierwszy budżet.

2. FINANSE

Z takim, dosyć konkretnym pomysłem, listą zakupową i kosztorysem projektu udaliśmy się do znanego nam fundraisera z jednej z organizacji pozarządowych w Opolu. Boguś pokazał nam dwie drogi:

1) medialna oprawa + sponsorzy
2) pisanie wniosków i łowienie grantów.

Wybraliśmy obie :)

1) Sponsorzy:

- kluczowe jest stworzenie oferty sponsorskiej - zwięzły, graficznie atrakcyjny dokument, maksymalnie paru-stronicowy, który mówi kim jesteśmy, co robimy, czego chcemy i co dajemy w zamian. Warto w nim umieścić także zdobyte patronaty medialne. Im więcej dużych medialnych graczy tym lepiej. Nasza oferta sponsorska utyła do 11 stron i to ogromnie zmniejszyło jej efektywność, nikt nie był zainteresowany szczegółami wyprawy. Ważne jest przystępne przedstawienie idei i korzyści dla sponsora.

- do działań ze sponsorami potrzebna jest jeszcze baza sponsorów. Taką stworzyliśmy sobie na potrzeby projektu. Tu z pomocą przyszło Google. Różne są klucze wyszukiwań, my mamy osobne listy na duże firmy w Polsce i duże przedsiębiorstwa na Opolszczyźnie oraz parę list tematycznych - turystyka, części samochodowe, itp.

- niezbędny jest mail i telefon - na pierwsze karty z doładowaniami się po prostu zrzucaliśmy. Papierowe, roznoszone oferty nie zdały u nas egzaminu, głównie wysyłaliśmy mailem ofertę i dzwoniliśmy by to potwierdzić.

2) Granty:

Podstawowe narzędzie to terminarz grantów. Dorobiliśmy się go trochę za późno i przeoczyliśmy dwa dosyć ważne granty, które mogły wyprawę postawić na nogi już na samym początku. Dlatego dobrze jest wyznaczyć jedną osobę, która przeczesze Internet i porozmawia z fundraiserami z NGO, by stworzyć jedną długą listę grantów, ich terminów i charakterystyk. Dopowiem, że poza grantami rządowymi/unijnymi i samorządowymi (urząd miasta i urząd marszałkowski), jest sporo programów oferowanych przez rozmaite fundacje i stowarzyszenia. Często duże firmy - banki, operatorzy komórkowi, koncerny paliwowe, itp. - powołują własne fundacje by realizować swoją działalność pro publico bono.

Poza tym każdy z nas wnosi wpisowe. Co miesiąc zbieramy ratę w wysokości 60 zł. W czerwcu uzupełniamy całość o brakującą kwotę. Do tego sprzedajemy przypinki wyprawy, piksele na pikselenakilometry.pl, koszulki, organizujemy akcje zarobkowe w Opolu. Właściwie to w sposób ciągły szukamy różnych źródeł finansowania wyprawy.

3. ORGANIZACJA

- zgrany zespół - po roku pracy nad koncepcją projekt miał już swoją ekipę, konkretny plan i większość szczegółów. Wtedy też zaczął żyć własnym życiem równolegle do pracy Dzików. Ważne u nas jest by każdy członek miał coś do robienia. Spotykamy się w miarę regularnie, co dwa tygodnie lub co tydzień. Niezbędny jest lider, który będzie projekt ciągnął do góry. U nas na szczęście liderskich głów jest więcej niż jedna, co znacząco ułatwia sprawę, bo możemy się wymieniać.

- strona internetowa i domena - udało nam się skorzystać z lekko poprawionego szablonu Wordpress'a. Jest to bardzo proste i w zupełności wystarczające narzędzie.

- forum i narzędzia Google - do komunikacji używamy kont mailowych, forum oraz prostego arkusza kalkulacyjnego w GoogleDocs, gdzie zapisujemy bieżące zadania.

To właściwie na tyle.
Życzę powodzenia w organizowaniu waszych projektów.