Skauting w moim życiu

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu

Artykuł napisany przez Pilar Godinez, skautkę z 79. Drużyny Skautowej w Meksyku. Tłumaczyła sam. Marysia Kwiatkowska, Hufiec Warszawa – Praga Południe.

    Jestem członkinią „Asociación de scout de Mexico A.C.”, które wchodzi w skład interamerykańskiego regionu skautowego. W naszej organizacji mamy 4 sekcje:

1. „Manola da lobatos y lobeznaz” (dzieci w wieku 7-10 lat), można ich rozpoznać po żółtym kolorze mundurów.

2. „Tropa de scouts” (klasyczna drużyna skautowa, dzieci w wieku 10-14 lat), rozpoznawalne dzięki zielonym mundurom.

3. „Comunidad de Caminantes” (młodzież w wieku 14-17 lat), widząc ich można powiedzieć „O, smerfy!”, ponieważ kolorem ich mundurów jest niebieski.

4. I nareszcie … „Clan de Rovers” (młodzi ludzie w wieku 17-21 lat), z czerwonymi mundurami i „harquille”.

     Każda drużyna ma numer i nazwę, które wyróżniają ją spośród innych grup. Moja drużyna ma 79. numer i nie posiada nazwy, lecz jest jedną z najstarszych takich jednostek w stolicy Meksyku. Została założona 45 lat temu przez ratowników Czerwonego Krzyża. Pierwszą sekcją był klan nazwany „San Marcos”.

     Co robią skauci w Meksyku?  Od czasu, gdy skauting zawitał na plażach Veracruz w 1927 roku, byliśmy świadkami wielu zmian, które miały miejsce w naszym kraju, m.in. trzęsienie ziemi, które zniszczyło stolicę Meksyku w roku 1985, gdzie zespoły ratownicze, zbiórki żywności i kampanie zdrowotne były organizowane przez skautów.

    Pamiętam również, gdy skautowe organizacje południowoamerykańskie podejmowały służbę podczas różnych katastrof naturalnych, takich jak trzęsienie ziemi w Chile, huragan Katrina i wiele innych na południu naszego kraju, np. w Tabasco, 3 lata temu nawiedzone przez huragan.
 
     Ale były również inne zmiany – zmiany w naszej organizacji. Gdy wstąpiłam do ruchu skautowego w wieku 5 lat, sekcje były jeszcze podzielone na męskie i żeńskie. Cztery lata temu wszystkie sekcje stały się koedukacyjne. Zmiany zostały wprowadzone również bezpośrednio w naszych sekcjach. Gdy byłam w sekcji „Castures” (zuchy) dla małych dzieci, odbywało się wiele reform, które w końcu zostały przez wszystkich zaakceptowane. Była taka sekcja nazwana „Avanzada”, która przerodziła się w „Expedicionarios”, teraz nazywa się „Comunidad de caminantes” i jest dla młodzieży w wieku 14-17 lat.

     Trzy rzeczy jednak nigdy nie uległy zmianie i  są esencją meksykańskiego ruchu skautowego: służba, braterstwo i poświęcenie. Najmocniejsze przyjaźnie, wszystkie przygody, najbardziej zapadające w pamięć obozy są zawsze związane z moimi braćmi skautami. Jeśli chodzi o służbę, podałam wiele przykładów związanych z katastrofami naturalnymi, ale działamy również na innych polach – wystawiamy nasze prace związane z muzyką, gotowaniem, fotografią - wszystkim. Współpracujemy również z władzami naszego miasta, aby chronić lasy dookoła stolicy Meksyku.

     To jest życie skauta, ale teraz jestem w gronie instruktorskim, tu jest zupełnie inaczej. Widzę jak ciężką pracę wykonują dorośli z dzieciakami. Robią to ponieważ naszym hasłem jest: "Zostawmy świat lepszym niż go zastaliśmy."
 

O autorze

0 Maria Magdalena Kwiatkowska samarytanka

...