Pomysł - Czyn - Przygoda!

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu

Czyli - wędrownicza wymiana.

Nie ma jednego przepisu na organizację skautowej wymiany. Nie znajdziecie złotego środka. Najważniejszy jest pomysł, który urodzi się w waszej głowie, grupka ludzi, która was poprze i jazda. Zaplanowanie wymiany zagranicznej to niemałe przedsięwzięcie, ale nie jest niewykonalne.

Od czego zacząć?

Ustalacie sobie jakie są cele wymiany, czego chcecie się dowiedzieć, co możecie zaoferować zagranicznym partnerom. Na tej podstawie stworzą się ramy. Co dalej? Budujemy ofertę.

1.    Należy się przedstawić (kim jesteśmy, skąd).
2.    Podajemy przybliżoną liczbę osób i ich wiek.
3.    Należy wytłumaczyć w jakiej sprawie piszemy.
4.    Przedstawiamy czego oczekujemy od wymiany.
5.    Piszemy co sami możemy zaoferować.

Łatwo jest teoretyzować, podać kulka punktów i powiedzieć – no to róbcie. Zatem załączam list  namiestnictwa wędrowniczego z Hufca Warszawa Mokotów w sprawie skautowej wymiany. Napisany został przez phm. Kamilę Wajszczuk (namiestniczkę wędrowniczą w Hufcu Warszawa Mokotów).

"Hi!
We are a small group of Polish rover/ranger scout leaders from Warsaw's Mokotów district, who are looking for a partner group. This may be either a group of rover/ranger leaders (preferably) or a rover/ranger troop. There will be between 5 and 10 people taking part in the project from our side, the youngest is 18 years old and the oldest (the group's leader) is 29. Most of us are female.

What we would like to do is visit rover/ranger leaders in another European country to exchange ideas and talk of our experiences, in order to learn and possibly implement the new ideas in our work. This may be in the form of a mini-seminar or workshop. Of course the details will be discussed with our partners. Our preferred time for the visit is April 6-11, 2010. During the visit we would like to get to know not only your scouting ideas but also your country/city, its sights and culture.

What we need:
- time you can spend with us in the above period (just two-three days will be enough, unless you want more, but no longer than the six days mentioned),
- your ideas, experience, willingness to exchange them.
We will also appreciate any help you can offer in finding accommodation for us and in sightseeing (but we are prepared to work on that ourselves too). It would also be great to see rovers in action if possible.

What we can offer:
- organizing an exchange visit in Poland in a period to be discussed with you,
- our ideas, experience, openness, enthusiasm,
- our training skills in case you want us to demonstrate any particular ideas."


Słowo komentarza:
W powyższym liście podany jest konkretny termin wyjazdu. Niestety, mało kto jest w stanie dostosować się do ciasnych ram, dlatego proponuję planować wyjazd na tyle wcześnie żeby dać sobie i ewentualnym partnerom większy bufor. Poszerzy to jednocześnie możliwości drużyn.

Szukamy partnerów

Gdzie szukać? Wszędzie. Co to za odpowiedź żeby szukać „wszędzie”? Ano właśnie. Jeżeli nie macie pojęcia od czego zacząć poproście o pomoc pełnomocnika do spraw zagranicznych w waszym hufcu lub w chorągwi. Ja tak zrobiłam.

Kontakty są na wyciągnięcie ręki:

1.    Facebook

Strona Scouts

http://www.facebook.com/#!/pages/Scouts/18460226394?v=wall&ref=sgm

Strona WOSM I WAGGS
http://www.facebook.com/#!/WOSM.OMMS?ref=sgm

http://www.facebook.com/#!/pages/World-Association-of-Girl-Guides-and-Girl-Scouts/31667419069?ref=sgm

Strona Jamboree 2011
http://www.facebook.com/#!/jamboree2011?ref=sgm

Grupa All Scouts on Facebook!

http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=6471781028

2.    Scoutface – czyli Facebook dla skautów

http://www.scoutface.com/

3.    Rovernet – tu znajdziecie konkretne drużyny wędrownicze

http://www.rovernet.eu/rovernet/index.php?option=com_content&view=catego...

Podałam 3 źródła, które mogą zapewnić Wam bezpośredni kontakt (przez skrzynkę na Facebooku lub mejla) z konkretnymi skautami. Każda strona czy grupa na FB to kilkanaście tysięcy fanów, do których można napisać.

Ofertę można rozesłać do wydziałów zagranicznych w różnych krajach. Aby to zrobić, należy zgłosić się do instruktora ds. zagranicznych w swoim hufcu lub pełnomocnika ds. zagranicznych w chorągwi (ich listę znajdziecie na www.skauting.zhp.pl)

Co dalej?

Formalności. Czekacie na odpowiedzi. Udało się dogadać? To jedziemy!
W zależności od tego jak długa ma być wymiana oraz jaki ma mieć charakter, opracowujecie kosztorys. Wraz z zagranicznymi partnerami dogadujecie program i wszelkie szczegóły pobytu.

Teraz będziecie reprezentowali Związek Harcerstwa Polskiego na obczyźnie.

•    Konieczne jest zgłoszenie tego wyjazdu do pełnomocnika zagranicznego chorągwi oraz komisarza wydziału zagranicznego GK.

•    Musicie załatwić polisę ubezpieczeniową dla grupy.

•    Pamiętajcie o ważnych paszportach (trzeba to sprawdzić wcześniej).

•    Przygotujcie się na to, że będziecie musieli opowiedzieć o historii harcerstwa w Polsce, o tym dlaczego mamy krzyż, być może padną pytania o stosunki z ZHR-em.

•    W miarę możliwości przygotujcie się do zaprezentowania polskiej kultury, kuchni, tego co u nas najlepsze.

•    Weźcie pod uwagę fakt, że skauci będą chcieli odwiedzić również Polskę.

W drogę szukać przygód!

 

 

O autorze

pwd. Sylwia Sieczkowska HO

154 WDW Kartarisvastika
zaintersowań mam za wiele żeby wymieniać