Od soboty 10 kwietnia do Związku Harcerstwa Polskiego napływają kondolencje ze świata skautowego i organizacji harcerskich działających poza granicami kraju. Przesyłane są wyrazy głębokiego żalu i współczucia z powodu tragicznej śmierci honorowego protektora harcerstwa prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i osób towarzyszących im w drodze na uroczystości katyńskie.
Zapewnienie o szczególnej bliskości i modlitwie przesłali między innymi: przewodniczący Regionu Europejskiego WOSM Craig Turpie i dyrektor...
Zuch Europejczyk!
Aby pokazać zuchom skautowy świat wcale nie musicie wybierać się w długą, zagraniczną podróż. Naszą propozycją jest przeprowadzenie z zuchami cyklu Europejczyka i zaproszenie do wspólnej zabawy także zuchów z innego kraju. Jak? Poprzez zbiórki bliźniacze.
Zbiórka bliźniacza to spotkanie realizowane przez dwie lub więcej grupy zuchów, które prowadzone jest w oparciu o ten sam plan. Mimo że podczas zbiórki dzieli nas duża odległość, mamy świadomość, że ktoś, w innym miejscu robi to samo, tak samo jak my. W ramach podsumowania takiej zbiórki można wysłać sobie maile z dokumentacją zdjęciową, można stworzyć wspólną stronę internetową lub wysłać sobie kartę do kroniki. Można także urządzić konferencję przez Skype.
Jak kolejno przygotować się do takiej zbiórki?
1) Wymyśl temat zbiórki lub cyklu zbiórek.
2) Napisz mail do swojego hufcowego instruktora ds. zagranicznych lub pełnomocnika ds. zagranicznych w chorągwi (pełna lista znajduje się na: www.skauting.zhp.pl) z prośbą o pomoc w znalezieniu partnera.
3) Kiedy już otrzymasz kontakty, wyślij mail na podane przez pełnomocnika adresy. Pierwszy mail powinien pójść także do wiadomości pełnomocnika.
4) Ustal z liderem partnerskiego środowiska konkretnie, co chcesz zrobić na zbiórce, jakie ona ma mieć cele i rezultaty. Ustal także, jak podsumujecie to spotkanie z zuchami (wyślecie pocztówki, zrobicie telekonferencję, stronę internetową?).
5) Przeprowadź zbiórkę i podsumuj ją z zuchami
6) Wyślij sprawozdanie ze zbiórki do swojego pełnomocnika oraz do „Skautingu”.
Propozycja zbiórki, którą można zastosować jako zbiórkę bliźniaczą (lub np. wstęp do cyklu: Europejczyk)
GAWĘDA
Drogie zuchy. Kiedy Wasi pradziadkowie byli mniej więcej w Waszym wieku, Europa wyglądała zupełnie inaczej – co kilka lat w tym lub innym kraju wybuchała wielka wojna, w której ginęły tysiące ludzi. Kolejne konflikty były coraz większe i coraz bardziej krwawe, aż w końcu wybuchła II wojna światowa, w której brały udział prawie wszystkie państwa na świecie.Kiedy działania wojenne już się skończyły i zaczęto powoli odbudowywać Europę z gruzów, ludzie zaczęli myśleć, że taka wojna już nigdy nie powinna się powtórzyć. Żeby jednak tak się stało, nie możemy ze sobą walczyć, ścigać się: kto szybciej, kto lepiej, kto więcej – mówili ważni politycy. Słowa wkrótce przekształciły się w czyny i Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisały tak zwane Traktaty Rzymskie, które były ich umową o tym, że będą ze sobą współpracować.
Lata mijały, współpraca zacieśniała się, a kolejne państwa przyglądając się, jak dobrze działają zjednoczone państwa, chciały przyłączyć się do wspólnoty, którą wkrótce zaczęto nazywać Unią Europejską. W 2004 roku przyłączyła się do niej także Polska. Dzięki temu np. możemy zwiedzać całą Europę bez żadnych ograniczeń.
KRĄG RADY
Decydujemy o udaniu się w podróż dookoła Europy! Wybieramy kraje, które odwiedzimy, wybieramy także fotografów, którzy będą robili zdjęcia podczas naszej podróży.
ĆWICZENIA
• Francja - jako, że TGV (najbardziej znany francuski pociąg) jest takie szybkie: wyścigi pociągów – szóstki stają w rzędach, łapiąc się za ramiona. Szóstkowy – lokomotywa prowadzi, reszta musi pilnować żeby się nie zgubić.
MAJSTERKA
• Niemcy – malowanie fragmentu Muru Berlińskiego
ĆWICZENIA
• Włochy – jedzenie spaghetti na czas szóstkami
GRA
• Hiszpania – corrida-berek. Jeden zuch jest bykiem (najlepiej, gdyby dostał rogi), reszta ucieka. Kiedy ktoś zostaje złapany, zakłada rogi i teraz on jest bykiem.
ĆWICZENIA
• Wielka Brytania – mistrzostwa w „Pomidora”. Każda szóstka wystawia jednego zawodnika, który stanie się strażnikiem pałacu Buckingham. Zadaniem reszty jest rozśmieszyć tego strażnika.
ĆWICZENIA
• Dania – ludzkie klocki lego. Najpierw w parach, później szóstkami, później połowami gromady, a później całą gromadą budujemy z siebie konkretne rzeczy.
ZADANIE MIĘDZYZBIÓRKOWE
Każdy zuch opisuje najfajniejszą przygodę ze zbiórki. Później wraz ze zdjęciami, przetłumaczone wspomnienia prześlemy do naszej partnerskiej gromady.
OBRZĘDOWE ZAKOŃCZENIE ZBIÓRKI – wg. tradycji gromady.
- Zaloguj się lub utwórz konto, by komentować
- 3029 odsłon
-