Wymiana, wymiana...

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu

     Chcesz poznać skautów z zagranicy? Nie stać Cię na wyjazd na zlot lub po prostu nie kwalifikujesz się wiekowo? Zacznij działać i korzystać z okazji! Jedziesz za granicę na obóz wędrowny? Skontaktuj się ze skautami z tego kraju – zawsze można na nich liczyć, na przykład jeśli chodzi o nocleg lub po prostu oprowadzenie po mieście. W Twojej szkole organizowane są wymiany językowe? Nie trać okazji, bo możliwe, że „z drugiej strony” ktoś może mieć te same zainteresowania co Ty.

      Tak rozpoczęła się moja przygoda. Dwa lata temu poznałam skautkę z Danii oraz jej drużynę. Wymieniłyśmy się wiedzą o naszych zwyczajach i obrzędach, chustami oraz zdjęciami. Było to naprawdę wartościowe doświadczenie! Podczas mojego pobytu u niej w domu, wzięła mnie na swoją zbiórkę. Było naprawdę genialnie – wspinaliśmy się na drzewa, jedliśmy własnoręcznie zrobione wypieki. Mimo tego, że część z nich  jeszcze nawet nie mówiła po angielsku, wszystko było zrozumiałe, bo na ich twarzach gościły życzliwe uśmiechy. Nie zapomnę jak byli zachwyceni i z jakim zainteresowaniem przyglądali się polskiemu mundurowi, który tak naprawdę u  nas nie robi na co dzień wielkiego wrażenia. Dla nich był piękny, ponieważ - jak mówili - „nie wygląda jak ubranie robocze i nie jest cały niebieski”.

     Warto również korzystać z portali społecznościowych, takich jak scoutface.com. Gdy postanowiliśmy wybrać się z drużyną na obóz wędrowny na Słowację, stwierdziłam że warto poszukać jakichś skautów… Udostępnia to specjalna wyszukiwarka – wystarczy wpisać kraj (bądź miasto) oraz inne ewentualne informacje. Momentalnie wyświetla się multum pozycji (których liczba codziennie się zwiększa!). W ten sposób nawiązałam korespondencję ze słowackimi skautami. Okazało się, że  tym samym czasie i miejscu organizują oni rajd rowerowy, więc nie mieliśmy problemów z noclegami, trasą i zapewnieniem świetnej, wspólnej zabawy. Przygoda, jaką przeżyliśmy, jest nie do opisania. Nigdy nie zapomnę naszego wspólnego ogniska i  gry w Buldoga – ekstremalną wersję murarza.

     Obecnie jestem również w stałym kontakcie ze skautami z Meksyku. Poznaliśmy się również na portalu Scoutface. Podczas ostatnich wakacji przyjechali do Warszawy, gdzie miałam okazję zaprezentować im stolicę naszego kraju. Jeszcze nigdy nie spotkałam tak energicznych, młodych ludzi! Teraz mamy zamiar zrealizować wspólny projekt polegający na wymianie między naszymi drużynami. Każdy harcerz napisze specjalną kartkę do Meksyku i zrobi mały upominek. Załączymy tam również miniaturkę Krzyża Harcerskiego, barwy naszego szczepu, fajne plakietki oraz parę słów o nas – tak powstanie nasza wspólna paczka. Mam nadzieję, że będzie to kolejne pozytywne, przełomowe wydarzenie. W ten sposób każdy drużynowy sam może „zarazić” swoich harcerzy pasją poznawania światowego skautingu, a także innych kultur i narodowości. Naprawdę zachęcam!

     Świat jest wielki – korzystajmy z tego i starajmy się wyciągnąć z niego jak najwięcej! Daje to człowiekowi naprawdę wiele radości i przyjaźnie na całe lata.
 

O autorze

0 Maria Magdalena Kwiatkowska samarytanka

...