Ruszają warsztaty zagraniczne - zgłoszenia do 16 kwietnia

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu

     Zasady współpracy zagranicznej, wymiany międzynarodowe w praktyce i opowieści ze skautowych wypraw – to wszystko czeka na uczestników warsztatów zagranicznych "Scouting: don't miss it!". Odbędą się one od 23 do 25 kwietnia w Warszawie. Organizatorzy podpowiedzą jak wpleść zagranicę do rocznego planu pracy drużyny i wskażą drogi finansowania projektów.

     Warsztaty są organizowane przez pełnomocników i instruktorów ds. zagranicznych w Chorągwiach Mazowieckiej i Stołecznej. Do udziału zapraszamy wszystkich drużynowych i przybocznych. Zgłoszenia można słać do 16 kwietnia na zagranica@stoleczna.zhp.pl oraz skauting@mazowiecka.zhp.pl .

Koszt: 20 zł.
 

Komentarze

Member since:
10 listopad 2011
Last activity:
8 lat 28 tygodni

If you need some help with the resume writing services I can advice you some of them

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
9 lat 20 tygodni

The Company sells protection against viruses and malicious programs for mobile platforms, Android, Windows Mobile and Blackberry. The SY0-201 problem was reported at a conference held in Las Vegas. However, the theft of information by an application for Android has been made deliberately by hackers. In addition, the annex is more sensitive information, and theft has affected much more the number of users.

The three vendors 70-680
640-802 certsheets.com/test/642-902.htm">642-902 Google, RIM and Apple certify withdraw their platform download all suspicious applications. In addition to withdrawal, Google and Apple reserves the right to delete any remote application posing a serious security problem installed the smart phone. However, they stress that it is the user to be vigilant when downloading an application. It was he who must judge whether it comes from a manufacturer of serious programs. As always, common sense is often the best defense against malicious attacks.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
9 lat 20 tygodni

The manufacturers of smart phones most major market broadcast online tens of thousands of small applications that users can download. Thus,pass4sure 642-373 we find the App Store for iPhone, but also the market of Android and Blackberry.
Apple guarantees the safety of all applications by requiring a prior agreement to submit an application in the App Store Because of their significant number; it is possible that some malicious applications pass through the safety net. Blackberry and Goggle (Android), for pass4sure 642-446 their part, "is left to users to protect themselves by themselves, with some differences.
The possibilities of personal data theft via spy ware:
In developing an attractive application, it demonstrates how easy it is to hack a smart phone. If such application has been created to make a case study on the safety of the Google (Android), it could have been designed by an attacker. For the study, the apps installed on a pass4sure 642-982 Google (Android) could read text messages, listen to voice messages and even turn on the microphone alone. An pass4sure 646-363 application could therefore quite make online banking, for example. In 90s users or only installed antivirus software or firewall on their computer. Smart phones still have much to do to catch up with PC security.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
9 lat 20 tygodni

Wieczorem modlitwa ekumeniczna, potem ognisko na podobozach. Uczestnicy idą spać, a my? Do Scout Clubu zawierać kolejne znajomości! I znowu – pass4sure CISM po godzinach wygłupów - gonią nas spać, bo – racja - rano trzeba wstać, za nami dopiero połowa zlotu. Niedziela rano, pass4sure 000-974 znowu pobudka i połowa na trasę, a połowa zostaje. Popołudniu - mamy gości. Przyjechał zespół rockowy zagrać koncert. Ostatnia noc na zlocie. Oj działo się! Kiedy już pass4sure 642-566 zamknięto nasze stałe miejsce spędzania wieczorów, udaliśmy się na teren podobozu IST, gdzie w najlepsze rozkręcała się impreza – byliśmy już wtedy wielką paczką dobrych znajomych. Ranek, jak zwykle w takich wypadkach, nadszedł zbyt wcześnie. Czas kończyć zlot. Oficjalne zakończenie, opuszczenie flag.pass4sure 642-415
Nadszedł czas pakowania i pożegnań. To najgorszy moment na zlocie, chciałoby się jeszcze posiedzieć tam kilka dni. Pocieszające jest tylko to, że tych samych ludzi spotkam już za rok, na kolejnym InterCampie