Starsi harcerze - lwy czy myszy?

Obrzędowość, przerywniki muzyczne itp.  w zależności od upodobań drużyny. Przerywniki nie muszą pokrywać się z tematem!

1) Część pierwsza – gawęda

Dobrym elementem gawędy może być bajka Ezopa ,,Lew i mysz”, najlepiej opowiedziana lub odczytana (np. z podziałem na role). Jest to opowieść o tym, że każdy - nawet najmniejszy i najbardziej niepozorny - może znaleźć sposób, by pomóc innym. Nie trzeba być wielkim, by czynić rzeczy wielkie!

Dumny i silny lew był królem dżungli. Pewnego dnia, gdy spał, mała myszka przebiegła koło jego głowy. Wielki lew obudził się i warknął. Złapał mysz jedną potężną łapą, a drugą podniósł, by zmiażdżyć zwierzątko, które zakłóciło mu spokój.

- Proszę, potężny lwie – zapiszczała mysz – proszę, nie zabijaj mnie. Błagam, puść mnie wolno. Kto wie, może któregoś dnia i ja będę mogła ci pomóc.

Rozbawiło to lwa bardzo. Myśl, że takie małe, przerażone stworzenie mogłoby pomóc królowi dżungli była tak zabawna, że nie miał serca zabić myszki.

- Uciekaj – ryknął.

Kilka dni później w dżungli pojawiła się grupa myśliwych, którzy przyszli polować na lwy. Wdrapali się na dwa drzewa rosnące po obu stronach ścieżki i przeciągnęli nad nią sieć. Niebawem lew przebiegał tą ścieżką. Myśliwi zrzucili swą sieć na olbrzymie zwierzę. Lew ryczał i walczył mężnie, lecz nie mógł się uwolnić. Myśliwi odeszli, aby coś zjeść i zostawili lwa w sieci. Lew rycząc, błagał o pomoc, lecz jedyną istotą w dżungli, która ośmieliła się do niego zbliżyć, była mała myszka.

- A, to ty - zajęczał lew. - Nic nie możesz dla mnie zrobić. Jesteś zbyt mała!

- Może i jestem mała – powiedziała mysz, – ale mam ostre zęby i jestem ci winna przysługę.

I zaczęła przegryzać sieć. Wkrótce zrobiła wystarczająco dużą dziurę, aby lew mógł się wydostać i uciec do dżungli.

Dodatkowo można nawiązać do myśli: ,,Każde dobro uczynione drugiemu powraca do darczyńcy”.

Piosenka

2) Część druga – dyskusja

Temat: Jak uważasz, czy lepiej być szarą myszką, która - jak to szare myszki mają w zwyczaju - pokazuje się tylko czasami i prędko znika, czy być groźnym i odważnym lwem, który działa jawnie i każdy o nim wie?

3) Część trzecia – małe grupy

Trudno wyobrazić sobie tego rodzaju zbiórkę bez pracy w małych grupach.

Dzielimy harcerzy na kilka zespołów (w zależności od ich liczby), po około 6 osób.

Każdy zespół otrzymuje przybory plastyczne, mapę (np. miasta czy najbliższej okolicy) i duży arkusz papieru.

Na otrzymanym arkuszu grupa musi stworzyć dużą mapę z zaznaczonymi instytucjami czy innymi działającymi podmiotami zajmującymi się pracą na rzecz innych (np. wolontariaty szkolne, ośrodki pomocy społecznej itp.).

Później grupy prezentują i porównują swoje prace, ustalają, z którymi ze znanych im organizacji mogłyby nawiązać współpracę.

Zabawa

4) Część czwarta – kalambury

Kolejnym elementem, który uświadomi nam jak w różny sposób możemy pomagać innym, będą znane i lubiane kalambury.

Harcerze ponownie dzielą się na kilka grup (najlepiej o innych składach niż poprzednio, wybieranych np. przez losowanie kartek z numerami czy M&M-sów o różnych kolorach).

Do dyspozycji mają własne ciała, inwencję, mimikę oraz tablicę czy inną płaszczyznę, gdyż dopuszczalne jest rysowanie.

Hasłami powinny być nazwy form pomocy czy czynności – np. zbiórka żywności, pierwsza pomoc, udzielenie wsparcia psychicznego.

Piosenka, zabawa

5) Część piąta – „Każdy może zostać Superbohaterem!”

Aby zakończenie i podsumowanie zbiórki nie miało formy zwykłej pogadanki i wyznaczenia ,,pracy domowej”, proponuję, by każdy z harcerzy zaprojektował swojego własnego Superbohatera (którym sam się stanie) – pomocna może być wcześniejsza chwila rozmowy o znanych superbohaterach (np. o Supermanie) - i wyznaczył jego jeden Supercel, związany oczywiście z pomocą innym (wyznaczone cele powinny być możliwe do wykonania we własnym środowisku w czasie jednego tygodnia).

Rysunki wraz z zadaniami harcerze zabierają do domów, a zadaniem międzyzbiórkowym będzie osiągnięcie celu i spisanie specjalnego ,,raportu” w dowolnej formie. Efekty pracy międzyzbiórkowej zostaną zaprezentowane po wprowadzeniu na kolejnym spotkaniu drużyny.

6) Część szósta – obrzędowe zakończenie zbiórki

GARŚĆ INSPIRACJI:

· Gry:

• supełek: cała drużyna/zastęp stają jak najbliżej siebie i łapią się wzajemnie za ręce (ważne jest, by każdy złapał dwie różne ręce). Teraz gdy każda osoba, trzyma już dwie inne dochodzi do najciekawszego momentu gry – należy się rozplątać. Rozplątywanie może prowadzić jedna osoba z zewnątrz lub ktoś, kto jest zasupłany razem z innymi.
  • wyścigi krabów: wyznaczamy linię startu i półmetka. Wszyscy podzieleni są na pary. Zawodnicy zwróceni są do siebie plecami i biorą się pod ręce. Na sygnał prowadzącego pary rozpoczynają bieg. Jeden zawodnik biegnie przodem, drugi tyłem. Przez cały czas biegu ręce muszą być splecione. Na półmetku następuje zamiana – zawodnik, który biegł tyłem, teraz biegnie przodem. Następna para rozpoczyna bieg, kiedy poprzednia minie linię startu – mety.

· Wolontariat/służba:

• zorganizowanie akcji zbierania ubrań, żywności, plastikowych korków itp.
  • zorganizowanie przedstawienia dla osób z domu starców bądź dzieci z domu dziecka
  • dbanie o miejsca Pamięci Narodowej (pomniki itp.)
  • branie udziału w akcjach Międzynarodowy Dzień Ziemi, Akcja Sprzątania Świata itp.
  • sprzątanie zapomnianych nagrobków na miejscowym cmentarzu
  • pomoc wolontariacka w szpitalach bądź domach opieki
  • pomaganie osobom starszym, zgłoszonym w Domach Opieki Społecznej, w robieniu zakupów itp.
  • organizowanie kursów pierwszej pomocy w szkołach i innych instytucjach w mieście

0 Ania Wasiak samarytanka

w ZHP od ładnych paru lat ,od zawsze w Hufcu Grójec.
od niedawna drużynowa 5 GDH ,,Gacek".
gram, śpiewam, czytam, piszę, maluję ,wędruję... ogólnie nie znosze stagnacji! :)