Jak to miło IST być

Autor: Sebastian Kowalczyk

Pewnego dnia zapytano mnie czy nie chcę pojechać jako kadra programowa na zlot skautowy. Nie wiedząc jeszcze do końca w co się pakuję, powiedziałem: „tak, jadę!”. I tak to się zaczęło…

Minęło kilka lat, kilka różnych zlotów w różnych krajach. Właśnie dopinam szczegóły wyjazdu polskiej reprezentacji na InterCamp 2010, którą mam przyjemność kierować. Dlaczego skautowy zlot urzekł mnie tak, że zostałem „w tym” do dziś?

To nie był mój pierwszy InterCamp. Czwartek. Rano jeszcze na uczelnię zdać egzamin, a w południe ja i jeszcze jedna instruktorka z mojego hufca wsiadamy w samochód. Przepychamy się przez nasze zatkane Trójmiasto, dorzucamy do bagażnika ostatnie rzeczy i w drogę. Przed nami 1200 kilometrów.

W Wellerlooi w Holandii byliśmy po pierwszej w nocy. Przywitaliśmy się z komendą zlotu i uciekliśmy przed zaproszeniem na imprezę urodzinową jednego z liderów pod tytułem „wszystko ze szparagów” (jeśli komuś z was Królestwo Niderlandów kojarzy się z tulipanami, to musi się tam wybrać). Znaleźliśmy kawałek pustego miejsca w podobozie International Service Team i prowizorycznie rozstawiliśmy namiot. O piątej przerwa w śnie. Przyjechały autokary z Polakami.

Rano trzeba było ruszyć do pracy. Część z nas – członków IST, kierowała ruchem, część pomagała w rejestracji, każdy miał coś do roboty (a jak nie miał, to mu znaleziono). Przez cały dzień na teren zlotu przyjeżdżali skauci z różnych zakątków Europy.

Wieczorem, po ciężkiej pracy, IST spotkał się w Scout Clubie, czyli zlotowej kawiarence. Rozmowy, śpiewy i międzynarodowe wygłupy trwały do rana, a rano… Rozpoczęcie zlotu. Dwa i pół tysiąca skautów dookoła sceny, na scenie komenda. Wciągamy flagi. Salwa honorowa z piłek i zlot rozpoczęty. IST na swoje miejsca programowe, uczestnicy: połowa na trasę, połowa zostaje na terenie zlotu i bierze udział w zajęciach. Nie ma mowy, aby Service Team się nudził. Każdy już na dwa miesiące przed zlotem wiedział, co będzie robić i pisał maile ze swoim szefem dopinając szczegóły.

Wieczorem modlitwa ekumeniczna, potem ognisko na podobozach. Uczestnicy idą spać, a my? Do Scout Clubu zawierać kolejne znajomości! I znowu – po godzinach wygłupów - gonią nas spać, bo – racja - rano trzeba wstać, za nami dopiero połowa zlotu. Niedziela rano, znowu pobudka i połowa na trasę, a połowa zostaje. Popołudniu - mamy gości. Przyjechał zespół rockowy zagrać koncert. Ostatnia noc na zlocie. Oj działo się! Kiedy już zamknięto nasze stałe miejsce spędzania wieczorów, udaliśmy się na teren podobozu IST, gdzie w najlepsze rozkręcała się impreza – byliśmy już wtedy wielką paczką dobrych znajomych. Ranek, jak zwykle w takich wypadkach, nadszedł zbyt wcześnie. Czas kończyć zlot. Oficjalne zakończenie, opuszczenie flag. Nadszedł czas pakowania i pożegnań. To najgorszy moment na zlocie, chciałoby się jeszcze posiedzieć tam kilka dni. Pocieszające jest tylko to, że tych samych ludzi spotkam już za rok, na kolejnym InterCampie.

Lubię te zloty. Dzięki nim nauczyłem się mówić po angielsku. Poznałem ogrom ludzi. Nigdy na żadnym nie byłem jako uczestnik, ale cieszę się, że jest mi dane bywać na nich jako członek International Service Team. Z niecierpliwością odliczam dni do kolejnego InterCampu, do spotkania przyjaciół, do tych czterech dni wspaniałej zabawy. Każdemu, kto się zastanawia, czy jechać, mówię: jedź. Koniec rozważania, najwyższy czas to zrobić.

Portret użytkownika sebastian.kowalczyk

phm. Sebastian Kowalczyk HO

"Urodzony leń, który nie potrafi nic nie robić" - ulubione słowa na mój temat. W ZHP pełnomocnik KH Gdynia ds. zagranicznych. Obecnie komendant polskiej reprezentacji na zlot InterCamp 2010, oprócz tego zamieszany w przeróżne sprawy harcerskie i spotkać mnie można w różnych niespodziewanych miejscach. Zawodowo pilot wycieczek, a i czasem student finansów na Uniwersytecie Gdańskim.
Zainteresowania: żeglarstwo, góry, podróże i nudzenie się.
Plan na najbliższe miesiące: zdobycie Korony Gór Polskich i obrona pracy dyplomowej.