Ekosłużba dla harcerzy

Jak najprościej zachęcić harcerzy do służby? Pokazać im, że inni to robią, i że to przynosi rezultaty. WAGGGS od wielu lat angażuje się w różne akcje pomocy. Wykorzystując pomysły skautek można nie tylko zorganizować ciekawe zbiórki, ale także włączyć się w globalne działania.
Razem z drużyną możesz np. zdobywać „Food Security and the Climate Change Badge”, której zadania WAGGGS opracowała wspólnie z FAO i YUNGA. Składa się ona z trzech obszarów:

Nasz klimat

* Możecie zaangażować się w akcję sadzenia drzew lub kwiatów w waszej okolicy.

* Spotkajcie się razem w Godzinę dla Ziemi (27. marca 2010 r., o 20:30). Ściągnijcie jak najwięcej koleżanek i kolegów (od razu macie gotowy nabór) i zróbcie sobie kolację albo śpiewanki przy świecach. Porozmawiajcie przy okazji o tym, jaki wpływ mają ludzie na klimat.

* Zastanówcie się, jaki na co dzień macie wpływ na środowisko, ile energii i wody zużywa się do wytworzenia rzeczy, które nosicie i jecie? Opracujcie ulotki dotyczące klimatu, które będziecie rozdawać w waszej okolicy. Wypiszcie na nich dobre rady, dzięki którym każdy może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.Np.:

• Przeciętny dom w Polsce marnuje energię, za którą trzeba zapłacić 1000 zł rocznie! Wszystko przez brak sprawnego systemu jej oszczędzania. Co zrobić, żeby temu przeciwdziałać?

• Używajmy wody od razu po zagotowaniu. Jeśli przed chwilą nasz czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka (kilkanaście) minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zaparzenia herbaty czy kawy. Częste, ponowne gotowanie jest niepotrzebne i zużywa energię. Czajnik elektryczny najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w ostatnim stadium gotowania, gdy temperatura jest bliska temperatury wrzenia.
  • Stosujmy odpowiednio dopasowane pokrywki do patelni i garnków.
  • Pamiętajmy by podczas gotowania na gazie płomienie z palnika nie wychodziły poza obrys garnka czy patelni.

Nasze jedzenie

* Miliony dziewcząt i chłopców umierają co roku wskutek niedożywienia, niedostatecznej ilości witamin i minerałów. Dowiedzcie się, co i jak powinno się jeść, aby w organizmie nie było żadnych niedoborów witamin i minerałów.

* Zorganizujcie akcję zbierania żywności, którą później za pośrednictwem SOS Banków Żywności przekażecie niedożywionym dzieciom w Polsce.

* Dowiedzcie się, dlaczego kupowanie jedzenia z bardzo odległych miejsc wpływa negatywnie na środowisko. Spróbujcie urządzić zbiórkę, na której urządzicie kolację tylko z żywności wyprodukowanej do 100 km od waszego domu.

Nasz świat

·* Pozbądźcie się nierozkładających się siatek foliowych! W wielu supermarketach można kupić płócienne ekologiczne torby (lub jeszcze lepiej – kupić bawełniany materiał i samodzielnie zrobić torbę). Harcerze malują je farbami do tkanin, mogą to być motywy wielkanocne albo po prostu ich fantazja. Potem, w zależności od zasobów finansowych, możecie albo je rozdawać, albo sprzedawać – ludzie bardzo chętnie je kupują. Ma to dwie wielkie korzyści: ograniczamy zużycie siatek foliowych i dodatkowo zarabiamy! (Koszt torby ozdobionej już farbami to około 4-5 zł, spokojnie można je sprzedawać za 7-10 zł. Pieniądze mogą iść albo do kasy drużyny albo na sfinansowanie naszych kolejnych ekologicznych poczynań).

· Zróbcie w drużynie, szczepie, hufcu lub szkole akcję wymiany – książek, filmów, gier – zamiast kupować nowe wymieńcie się starymi.

· Zróbcie sami papier z makulatury (instrukcja na http://www.make-stuff.com/recycling/paper.html)

·

Przygotujcie drewniane tabliczki na skrzynki pocztowe z wypalonym napisem „proszę nie zostawiać reklam”. Wypalać można przy użyciu wypalarki do drewna, lutownicy, a nawet rozgrzanych nad palnikiem gwoździ, trzymanych przy pomocy kombinerek. Tabliczki rozdajcie lub sprzedajcie w sąsiedztwie

Odwiedźcie strony tworzone przez ludzi, którzy starają się chronić środowisko i żyć bardziej oszczędnie: w