Skautki świętują

Autor: Z arch. WAGGGS
, Źródło: worldthinkingday.org

Kto z Was wie, kiedy obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej? – 22 lutego, brawo. A kto wie, kto ustanowił DMB? I kiedy? I po co? O, tu Was mam! Niektórzy nie wiedzą, choć co roku świętują…

Twórcy skautingu, małżeństwo Olave i Robert Baden-Powell, urodzili się tego samego dnia – 22 lutego (choć Olave 32 lata później). Dlatego już ponad 80 lat temu skautki, członkinie Światowego Stowarzyszenia Skautek i Przewodniczek (WAGGGS) wybrały właśnie tę datę na obchody ustanowionego przez siebie Dnia Serdecznej Myśli o sobie nawzajem.

Z biegiem czasu do WAGGGS-u wstępowały także kraje biedne, nękane chorobami i problemem głodu, kraje, w których sytuacja kobiety była potworna. Skautki stwierdziły więc, że myślenie to za mało – trzeba również działać, trzeba sobie pomagać. I tak 22 lutego stał się dniem zbierania pieniędzy przeznaczanych później na realizację szczytnych celów. Utworzono nawet specjalny Fundusz Dnia Myśli. Pieniądze z Funduszu przeznaczane są na finansowanie programów, kursów instruktorskich, publikacji, materiałów pomocniczych dla przeróżnych szkoleń (zwłaszcza w regionach ubogich i zacofanych, obozach uchodźców, na obszarach dotkniętych przez wojny, susze i powodzie).

Każdego roku WAGGGS przygotowuje na Światowy Dzień Myśli Braterskiej inną propozycję programową, związaną z określonym hasłem. Łącznie może je realizować 10 mln osób zrzeszonych w 145 organizacjach członkowskich, także w ZHP. Hasła na kolejne Dni myśli Braterskiej to: w roku 2011 – „Rozwój” i w 2012 – „Środowisko”. W tym roku zajmujemy się natomiast głodem i ubóstwem.

Zapytacie – jak ubóstwo może być tematem obchodów? Przecież to temat nieciekawy, przykry i trudny, który najlepiej zamieść pod dywan i udawać, że problemu nie ma.

Ale… czy wiedzieliście, że średnia długość życia w Zimbabwe wynosi 43 lata, a roczna inflacja – 10 mln procent? Mimo to istnieją tam drużyny, które wyjeżdżają nawet na obozy letnie!

W Gruzji z kolei kwitnie handel ludźmi, zwłaszcza kobietami i dziećmi, czym politycy nadmiernie się nie przejmują. Tymczasem skautki troszczą się o wychowanie dziewczynek na świadome, bogate duchem, silne fizycznie i psychicznie, uczciwe młode kobiety.

Haiti – mała wyspa na Morzu Karaibskim, której 1/3 wszystkich mieszkańców cierpi z powodu głodu. A skautki pomagają w szpitalach i stołówkach, sadzą drzewa i są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.

Polska… no właśnie, jak u nas wygląda bieda? I co harcerze mogą zmienić? – Bo przecież biedni nie zawsze są sobie winni, nie zasługują tylko na pogardę, ale także na współczucie i pomoc. I właśnie dlatego WAGGGS proponuje nam głód i ubóstwo jakio temat na Dzień Myśli Braterskiej.

W tym roku dowiedzcie się czegoś o skrajnie biednych krajach i skautach, którzy tam działają. Rozejrzyjcie się też po swojej okolicy, spróbujcie dostrzec problem ubóstwa i głodu, zwróćcie na niego uwagę, znajdźcie przyczyny i wsparcie. Ci skauci, którzy wykonają zaproponowane działania (przynajmniej 6, w tym jedną akcję zarobkową) mogą nosić na mundurze okolicznościowe plakietki.

W tym numerze „Skautingu” pokazujemy Wam, jak można realizować działania zaproponowane przez WAGGGS. Wykorzystajcie je u siebie w drużynie lub zrealizujcie własne! Weźcie aktywny udział w Światowym Dniu Myśli!

phm. Katarzyna Tymek

Tagi:

phm. Katarzyna Tymek HR

Pełnomocniczka ds. zagranicznych KCh Wlkp., przewodnicząca Kapituły Stopni i Sprawności Harcerskiego Kręgu Akademickiego SKIPP w poznaniu. Prywatnie studentka turystyki i rekreacji na AWF-ie w stolicy Wielkopolski, przewodniczka miejska po Poznaniu, miłośniczka gór, roweru, jazdy konnej i niemieckiego.