10 przykazań dla skauto-wolontariusza

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu
Autor: KISC

Właśnie dowiedziałeś się, że za 6 miesięcy wyjeżdżasz na zlot lub bazę jako wolontariusz. Masz trochę czasu żeby się przygotować – wykorzystaj go dobrze!

1.BĄDŹ W STAŁYM KONTAKCIE Z ORGANIZATOREM WOLONTARIATU
Nie bój się zadawać nawet z pozoru niepotrzebnych i głupich pytań. Oni będą znali większość odpowiedzi. Zanim zaczniesz realizować własnymi siłami poniższe przykazania zapytaj o kwestie w nich poruszane organizatora wolontariatu. Podpowie Ci jak dojechać, co zabrać, jak się przygotować i o czym pamiętać. Punkt ten jest szczególnie ważny w przypadku wolontariatów w krajach odległych od nas kilometrowo czy kulturowo.

2.ZADBAJ O FORMALNOŚCI
Sprawdź ważność swojego paszportu oraz czy nie jest potrzebna ci wiza. Być może potrzebujesz dodatkowych dokumentów np. o niekaralności, gdyż będziesz pracować z młodzieżą. Zostaw komuś w Polsce dokładne namiary na miejsce twojego wolontariatu oraz jego organizatorów. Wsadź do swojego portfela karteczkę z informacją o swojej grupie krwi, alergiach oraz z numerem telefonu, pod który należy dzwonić w razie wypadku, nieszczęścia etc.

3.PRZYGOTUJ SWOJE STANOWISKO PRACY
Dowiedz się jak najdokładniej, co będziesz robić w trakcie wolontariatu, na czym będzie polegać twoja praca. Od tego zależy np. to, jaką odzież zabierzesz ze sobą. Do jazdy ciągnikiem po jednej ze szwedzkich wysp, wyprowadzania wycieczek z Kanderstegu w Alpy czy pracy na recepcji w BP-House w Londynie potrzebne są innego rodzaju sprzęt, materiały i ubrania.

4.PRZESTUDIUJ DOKŁADNIE MAPĘ, PRZEWODNIKI
Dokładna znajomość okolic miejsca wolontariatu przyda ci się wielokrotnie. Po pierwsze w trakcie podróży. Wiele z baz skautowych znajduje się w na terenach w znacznej odległości od jakiejkolwiek cywilizacji, warto więc uważnie zaplanować jak się tam dostaniesz. Raz na jakiś czas zdarzy się, że będziesz miał czas wolny – wykorzystaj go na zwiedzanie okolicy i krótkie wycieczki. Im lepsze przygotowanie przed wyjazdem, tym mniej komplikacji i niemiłych niespodzianek na miejscu. Poczytaj więcej o historii, kulturze, geografii kraju i miejsca, do którego się wybierasz. Unikniesz gaf i postrzegania wszystkiego przez pryzmat utartych przekonań i stereotypów.

5.POZNAJ SKAUTÓW Z OKOLICY – BLIŻSZEJ I DALSZEJ
Zrób to, zanim wyjedziesz. Skontaktuj się (przez swojego chorągwianego pełnomocnika ds. zagranicznych, który i tak wie, że jedziesz na wolontariat, bo starałeś się o jego opinię przy wysyłaniu aplikacji) ze skautami z okolic miejsca, w którym będziesz odbywać wolontariat. Pomogą ci w wielu sprawach, a być może zaproszą przed lub po wolontariacie i tym samym przedłużą i uatrakcyjnią twoją przygodę. Zapytaj też organizatorów wolontariatu o skautów, którzy w tym samym czasie będą pełnić służbę wolontariacką. Możesz skontaktować się z nimi wcześniej i wspólnie zaplanować dojazd czy sposób spędzania wolnego czasu.

6.PRZYGOTUJ SOBIE WIZYTÓWKI I TROCHĘ PLAKIETEK NA WYMIANĘ
Niezależnie od tego czy jedziesz jako wolontariusz na bazę czy do ośrodka skautowego, jak w banku masz to, że będziesz poznawać nowych ludzi. Zrób sobie śmieszne, ciekawe wizytówki i rozdawaj je nowopoznanym. Nałapiesz kontaktów na następne międzynarodowe projekty. Szybko przekonasz się, że wymiana wizytówek oraz plakietek to jeden z powszechnie przyjętych wśród skautów zwyczajów.

7.NAUCZ SIĘ ROBIĆ PIEROGI I GOTOWAĆ ROSÓŁ.
Z pewnością znajdzie się podczas wolontariatu okazja, aby wykorzystać te umiejętności. Weź też ze sobą spory zapas polskiej żywności o długim terminie przydatności do spożycia. Przez żołądek do serca - bądź gotów na kulinarne eksperymenty innych wolontariuszy. Zabierz też ze sobą inne materiały (foldery, ulotki, zdjęcia, prezentacje itd.) dotyczące Polski i ZHP. Być może będziesz musiał zorganizować cały tzw. „Polski wieczór”. I koniecznie weź ze sobą polską flagę, najlepiej dużych rozmiarów. W wielu ośrodkach są specjalne miejsca gdzie wywieszane są flagi krajów, z których przyjechali wolontariusze. Pamiętaj, że jesteś ambasadorem swojego kraju i swojej skautowej organizacji. Dla niektórych osób możesz być pierwszym i ostatnim w ich życiu harcerzem z Polski, którego poznają. Niech poznają cię od jak najlepszej strony.

8.UBEZPIECZ SIĘ NA WSZELKI WYPADEK
Dobre ubezpieczenie to podstawa. Od nieszczęśliwych wypadków, na czas podróży, ale również na wypadek różnego rodzaju interwencji medycznych. Szczególnie, jeśli wolontariat odbywa się w miejscu/kraju, gdzie dostęp do lekarza pierwszego kontaktu/szpitala/pogotowia nie jest łatwy. Polecam też przed wyjazdem wizytę u dentysty – nic tak nie psuje wyjazdu jak ból zęba i jednocześnie żadna inna usługa medyczna zagranicą nie jest tak kosztowna jak uzupełnianie braków. Sprawdź też czy nie są ci potrzebne dodatkowe szczepienia. Przyda się podręczna apteczka.

9.POSZUKAJ TYCH, KTÓRZY JUŻ TO ZROBILI
Skontaktuj się z Wydziałem Zagranicznym GK ZHP i dowiedz się czy ktoś z Polski nie był na wolontariacie w tym samym miejscu. Na pewno będzie w stanie pomóc ci bardziej niż ktokolwiek inny. Jeśli będziesz „pionierem” w danym miejscu, to spróbuj znaleźć osoby spoza ZHP, które odbywały wolontariat w podobnym miejscu lub po prostu podróżowały w okolicach.

10.ZACZNIJ PRACOWAĆ NAD POZYTYWNYM NASTAWIENIEM
Pamiętaj, że to, jaki będzie twój wolontariat, tak naprawdę zależy tylko od ciebie i twojego nastawienia. Jeśli ma być to przygoda twojego życia, to przyjmij postawę jak największej otwartości na nowych ludzi, nowe smaki, miejsca, zapachy, zwyczaje, historie. Przygotuj się na niespodzianki, zmiany poglądów i nowe doświadczenia. Nie staraj się oceniać wszystkiego przez pryzmat Polski i ZHP – pamiętając o różnicach postaraj się od czasu do czasu przyjąć lokalną perspektywę.

Więcej o życiu wolontariusza możesz dowiedzieć się np. z blogu, który prowadzą wolontariusze w Kandersteg International Scout Centre w Szwajcarii.

 

Procedura wyjazdu na wolontariat harcerski

1. Osoba, która chce wyjechać na wolontariat, zgłasza się do instruktora ds. zagranicy w swoim hufcu lub pełnomocnika komendanta chorągwi ds. zagranicznych (lista na: http://skauting.zhp.pl), który udziela jej podstawowych informacji, pokazuje spis baz wolontariackich i prosi, aby osoba dokonała wyboru bazy.

2. Jeżeli nie ma żadnej bazy, która by zainteresowała daną osobę, można jeszcze szukać informacji w innej książeczce „Where to stay in Europe” – z tyłu na żółtych kartkach jest spis baz również przyjmujących wolontariuszy oraz na internecie, pod www.scout.org, albo zgłosić ten fakt do Wydziału Zagranicznego GK ZHP.

3. Jeżeli osoba już się zdecyduje na konkretną bazę, informujecie o tym krótko pełnomocnika ds. zagranicy w chorągwi: piszecie np. maila, że taka i taka osoba chciałaby wyjechać w takim terminie tam i tam, parę słów o niej (wiek, stopień, funkcja, od jak dawna działa w harcerstwie, największe osiągnięcia, co robi poza harcerstwem).

4. Pełnomocnik ds. zagranicy w chorągwi sprawdza wybraną bazę, czy nie ma przeciwwskazań, żeby tam jechać (np. czy kiedyś nie było z daną bazą jakichś problemów – to się rzadko zdarza, ale jednak) lub czy już ktoś się od nas tam zgłosił – chodzi o to, żeby w miarę możliwości nie pokrywały się terminy, chyba że osoby chcą jechać razem.

5. Po otrzymaniu od pełnomocnika ds. zagranicy w chorągwi informacji zwrotnej, że baza jest OK, można się zgłaszać:
a. jeżeli osoba ma już kwestionariusz do zgłoszenia się do danej bazy – application form (był do ściągnięcia na stronie www danej bazy, albo był już w chorągwi), to go wypełnia, załącza wymagane dokumenty i spotyka się z pełnomocnikiem ds. zagranicy w chorągwi – celem sprawdzenia, czy wszystko jest OK i ostatecznej akceptacji
b. jeżeli osoba nie ma kwestionariusza, to o taki kwestionariusz musi poprosić wybraną bazę – napisać do nich maila albo fax, przedstawić się, zapytać, czy możliwy jest przyjazd na wolontariat i czy mogliby przysłać kwestionariusz do wypełnienia i kilka informacji. Jak już otrzyma kwestionariusz to jak wyżej.


OPINIE:
Przeważnie wszystkie bazy chcą, aby do kwestionariusza załączyć opinię na temat kandydata: najczęściej proszą o opinię przełożonego harcerskiego (czyli w naszym wypadku komendanta hufca). Czasami wymagana jest też opinia ze szkoły (lub miejsca pracy, lub innej organizacji, gdzie dana osoba działa). Często wymagana jest także opinia komisarza zagranicznego z Wydziału Zagranicznego. Wtedy zgłaszacie ten fakt do pełnomocnika w chorągwi i on już pilotuje tą sprawę. Czasami zdarza się, że bazy nie chcą żadnych opinii, wtedy instruktor ds. zagranicy w hufcu powinien dopilnować, żeby osoba chętna na wolontariat uzyskała ustną akceptację komendanta hufca i poinformować o tym pełnomocnika w chorągwi. Nie może być tak, że ktoś z hufca gdzieś wyjeżdża, a komendant nic o tym nie wie. Co do opinii, to mogą być po polsku – wtedy musicie je przetłumaczyć samodzielnie, ale najlepiej, jak będą od razu po angielsku.

6. Dana osoba czeka na kontakt z bazy – jak tylko dostanie odpowiedź, informuje instruktora ds. zagranicy w hufcu i pełnomocnika w chorągwi.

O autorze
Portret użytkownika wisnia

hm. Aleksandra Wiśniewska HO

Harcersko – od 2005 r pełni funkcję pełnomocnika ds .zagranicznych Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP. Od 2008 roku jest również instruktorką Wydziału Zagranicznego GK odpowiedzialną za wspieranie współpracy międzynarodowej w hufcach i w chorągwiach.
Prywatnie – absolwentka stosunków międzynarodowych na UJ. Obecnie studiuje psychologię na SWPS oraz pracuje jako Recruitment and Communication Specialist we francuskiej korporacji z branży automotive.