Jesteście numerem jeden

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu
Źródło: archiwum

O tym dlaczego jamboree w 2019 roku odbędzie się w USA, a nie w Polsce, o 160 organizacjach skautowych w Niemczech oraz o naszych składkach do WOSM i WAGGGS pwd. Wojtek Puchacz rozmawiał z Siegfriedem Riedigerem, komisarzem zagranicznym DPSG – jednej z niemieckich organizacji skautowych. Siegfried przyjechał do Warszawy na 39. Niemieckojęzyczną Konferencję Skautową, którą dla pół setki uczestników z Europy zorganizował Związek Harcerstwa Polskiego.

 
Był pomysł, by Polska i Niemcy razem zorganizowali Światowe Jamboree Skautowe w 2019 roku. 
Otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie, by wspólnie zorganizować takie jamboree. W imieniu waszej organizacji przekazał je nam Rafał Bednarczyk. Federacja skautingu w Niemczech zdecydowała, by nie iść tą drogą, ponieważ nieoficjalnie wiemy, że USA będzie chciało zorganizować u siebie tą imprezę w 2019 roku. Jeśli spojrzałoby się wstecz, można by zauważyć, że jamboree odbywa się zawsze w innej części świata. W 2014 r. zorganizują je Japończycy. Sądzimy, że jamboree w Europie nie będzie możliwe wcześniej niż w 2023 roku, dlatego teraz zbieramy siły. Poza tym uważamy, że przed zrobieniem tego razem – i zaproponowaliśmy to ZHP – nasze organizacje muszą się zbliżyć. Jest duża różnica w tym jak robimy skauting. Zaproponowaliśmy, by najpierw zorganizować dwustronne jamboree dla 10-20 tys. uczestników, by lepiej poznać się nawzajem.    
 
Mówisz, że między niemieckim a polskim skautingiem są pewne różnice. Jak zatem wygląda ruch skautowy w Niemczech? 
Skauting w Niemczech idzie w kierunku zdobywania wielu kwalifikacji przez młodych ludzi. Dziś w Warszawie dowiedziałem się, jak wygląda wasz skautowy program. Z tego co zrozumiałem, powstaje on na poziomie ogólnokrajowym, skąd rozsyłany jest do drużyn. Następnie drużynowi decydują którą jego część chcą wykorzystać. W Niemczech jest totalnie inaczej. To drużynowi są odpowiedzialni za otwieranie umysłów swoich grup na nowe rzeczy i na wynajdywanie swoich pomysłów. To lider musi być w pełni wykwalifikowany, by motywować drużynę do robienia różnych rzeczy.
 
Brzmi bardzo ciekawie. 
Co więcej, u was wszystko jest sformalizowane: stopnie, sprawności… W Niemczech to zlikwidowaliśmy. Nie potrzebujemy tych formalnych wymagań, bo skauting jest niesformalizowanym ruchem. Ludzie mają rozwijać się całościowo. A rozwijają się poprzez ocenianie tego, co robią. Wy też macie ewaluację, ale sformalizowaną.
 
W Niemczech wiele skautowych organizacji tworzy jedną federację. Jak to działa? 
Każdy niemiecki region różni się od siebie. Z powodu wojny od 1618 do 1648, kiedy Szwedzi przybyli na tereny Niemiec, pojawiły się landy katolickie i protestanckie. Teraz na terenach katolickich działają skauci katoliccy, a na protestanckich skauci-protestanci. I jest jeszcze organizacja, która zrzesza pozostałych. W regionach organizacje skautowe działają niezależnie. Każda grupa ma swoje cele. Na poziomie centralnym współpracuje się natomiast i robimy różne wspólne akcje. Przykładowo w roku stulecia skautingu prowadziliśmy wspólne akcje. World Thinking Day jest także wspólnym przedsięwzięciem federacji. Jamboree również. I to działa. Zawsze podkreślamy wobec ludzi z ruchu światowego, że federacja to dobry pomysł.
 
Jak wiele organizacji skautowych jest członkami federacji? 
Cóż, to jest bardziej skomplikowane. Mamy dwie federacje. Jedna jest dla członków WAGGGS, a druga dla WOSM. Mamy cztery uznawane przez ruch światowy organizacje. Jedna jest członkiem tylko WOSM – to DPSG. Jedna jest członkiem wyłącznie WAGGGS – to PSG. I mamy jeszcze dwie organizacje etniczne – VCP i BdP. Obie federacje to RdP (Ring deutscher Pfadfinderverbände) z tym, że dla WOSM pisze się przez małe „d”, a dla WAGGGS przez wielkie. Ale wszyscy siedzimy razem na naszych spotkaniach.
 
Pytałeś mnie o nasze zadłużenie wobec WOSM i WAGGGS. Dlaczego ten temat wydaje się być dla Ciebie ważnym? 
W statucie WOSM jest jasno napisane, że nie ma oficjalnych kontaktów między członkami WOSM a nie-członkami WOSM. Musisz zrozumieć, że w Niemczech mamy około 160 organizacji skautowych, które nie są oficjalnie członkami WOSM. Musimy zatem być klarowni, gdy chodzi o kontakty między członkami i nie-członkami. Statut WOSM mówi też, że gdy tylko dana organizacja utraci prawa członkowskie, musimy unikać kontaktów z nią. Dlatego też, gdy otrzymuję listy od ludzi z waszej organizacji – a zawsze piszą, że ZHP jest członkiem WOSM – odpisuję, że w tym momencie oficjalnie nie jesteście. I piszę: proszę, zajmijcie się tym! Polska i wasza organizacja jest zbyt ważna, by nie być członkami WOSM. Reguły są jasne: musicie zapłacić.
 
Główna Kwatera robi wszystko, co może, by poradzić sobie z aktualną sytuacją. Mam szczerą nadzieję, że nam się uda.  
Widzisz, my dostaliśmy od Europejskiego Komitetu, który reprezentował ruch światowy, jasną wskazówkę, by nie organizować tej konferencji w Polsce. Ale wszystko było już przygotowane. Zatem niezależnie od tego, co WOSM powie, uznaliśmy, że organizujemy tę konferencję w Polsce.
 
Dobrze, że tak się stało.
Wiesz, ja nie znam szczegółów waszej sytuacji, ale sądzę, że jesteście w stanie to zrobić [zapłacić składki – red.]. Jesteście zbyt ważni, by nie być członkami WOSM.
 
Jakie niemiecki skauting ma plany na przyszłość? 
Zawsze dzieje się coś dużego. BDP i VCP regularnie organizują kilka dużych obozów, na które zapraszają inne organizacje. DPSG zawsze ma jeden duży obóz, na który zaprosiliśmy także was. Ważne będzie dla nas także jamboree w 2011. Niemcy będą chciały zorganizować kolejną Niemieckojęzyczną Konferencję Skautową. Zajmiemy się także najbliższą Europejską Konferencją Skautową. Bez wątpienia moja organizacja, a jestem z DPSG, będzie starała się być bardziej międzynarodowa. Do tego celu nawet zmienimy naszą strukturę, by być bardziej efektywnymi. Byłoby naprawdę miło, gdyby niemiecka federacja skautowa bliżej współpracowała z ZHP. To byłby przykład polepszania stosunków. Lata temu nawiązaliśmy współpracę z Francją. Dziś z wami mamy więcej wspólnego, niż z Francją. Teraz Polska jest dla nas numerem jeden, gdy chodzi o międzynarodowe spotkania.
O autorze
Portret użytkownika Zagranica w Stolecznej

pwd. Wojtek Puchacz HO

Pełnomocnik Komendanta Chorągwi Stołecznej ds. zagranicznych, szef promocji i drużynowy w Szczepie Rzeka, organizator Europejskiego Memoriału Generała Stanisława Maczka Drużyn Harcerskich w Piłce Nożnej. Członek komendy polskiej reprezentacji na ConCordię 2010, członek komendy polskiej reprezentacji na InterCamp 2010, członek komendy 39. Niemieckojęzycznej Konferencji Skautowej 2010, wydawca radia na Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego Kraków 2010. Student polityki społecznej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Komentarze

Portret użytkownika rafal_bednarczyk
Member since:
10 luty 2010
Last activity:
10 lat 37 tygodni

Witam wszystkich,

ten wywiad z Siegfried'em Riedieger'em, który jest również komisarzem zagranicznym całej federacji niemieckiej jest bardzo ciekawy. Nie jestem pewien, czy każdy z Was zwrócił uwagę na ten fragment jego wypowiedzi:

"Dziś w Warszawie dowiedziałem się, jak wygląda wasz skautowy program. Z tego co zrozumiałem, powstaje on na poziomie ogólnokrajowym, skąd rozsyłany jest do drużyn. Następnie drużynowi decydują którą jego część chcą wykorzystać. W Niemczech jest totalnie inaczej. To drużynowi są odpowiedzialni za otwieranie umysłów swoich grup na nowe rzeczy i na wynajdywanie swoich pomysłów. To lider musi być w pełni wykwalifikowany, by motywować drużynę do robienia różnych rzeczy."

Oczywiście na szczęście nie jest z programem w ZHP do końca tak, jak gdzieś usłyszał Siegfried i nie jest on tworzony wyłącznie centralnie, ale w ostatniej dyskusji o tym jak powinien być tworzony program ZHP silny jest głos instruktorów, którzy chcieliby, aby taki program tworzyła właśnie GK ZHP, a drużynowi mieliby go tylko odtwarzać. I zawsze ci instruktorzy powołują się na przykłady ze świata skautowego. Dlatego bardzo się cieszę, że komisarz zagraniczny jednej z największych europejskich federacji tak zdziwił się, że coś takiego może być możliwe u nas, jednoznacznie wskazując, że ich program tworzony jest w drużynach przez drużynowych, odpowiadających na indywidualne potrzeby harcerzy w konkretnej drużynie. A Siegfried to bardzo doświadczony instruktor, który zna większość europejskich (i nie tylko) organizacji skautowych.
Bardzo się cieszę, że skauting dostarczyć nam może również takiej programowej inspiracji.

CZUWAJ!
Rafał

hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny
http://wladze.zhp.pl/hm-rafal-bednarczyk.html

Portret użytkownika Centymetr
Member since:
22 marzec 2010
Last activity:
10 lat 43 tygodnie

Zgadzam się z przedmówcą.
Jak chodzi o program w ZHP.
Wiem w jakim moim środowisku podchodzi się centralnych propozycji programowych. Zawsze ciekawsze są pomysły zaangażowanych członków drużyn, dostosowane do fantazji, potrzeb środowiska niż "sztuczne" książeczki przysyłane "z góry".
Ale znam dość dobrze mentalność i praktyczne działania sąsiadów zza Odry, by być niepoprawnym optymistą, co do wspólnej organizacji tak dużych imprez, bez zmiany sposobu myślenia o ich organizacji w ZHP.
U nas dominuje totalna, polska improwizacja w ostatniej chwili. Z reguły się udaje i szarża ułańska w połączeniu z spontanicznością ratuje oblicze, ale to nie są oczekiwania tych szprechających.
Oni myślą już o perspektywie 2023, jak widać w wywiadzie.

I wierzę, że da się to zrobić, bo usłyszałem już kilka razy od skautów niemieckich z WOSM i nie-WOSM, że jesteśmy (moja drużyna) lepiej zorganizowani i przygotowani.
Ale wcześniej oduczyliśmy się "polskiej mentalności organizowania w ostatniej chwili", a nauczyliśmy się profesjonalnego zarządzania projektem.

phm. Piotr Miara HO
Cm

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 2 tygodnie

Nasza przynależność do skautingu i guidingu daje nam dużą łatwość znalezienia drużyny partnerskiej, a przez to odwiedzenia jej kraju ojczystego, pozyskania HP0-S23 pieniędzy na proste i bardzo złożone projekty programowe, na poznanie egzotycznych kultur, na zyskanie międzynarodowych doświadczeń, które są niezwykle cenione w każdej pracy zawodowej, na zdobycie NS0-153 doświadczeń w organ642-145
izowaniu wyjazdu zagranicznego co może być czymś co wyróżni Twoje CV podczas rozmowy kwalifikacyjnej o nową pracę...

Stare642-655 jak świat powiedzenie, że podróże kształcą może nabrać nowego znaczenia w pracy Twojej drużyny. Tylko najpierw musisz w to uwierzyć i nie dać się przekonać malkontentom, że to jest za drogie, że na pewno nie uda Ci się zdobyć pieniędzy na takie brewerie, że lepiej pojedźcie na zwykły obóz do hufcowej stanicy zamiast 000-025 bzdurzyć o jakichś skautach. My czyli ludzie, których poznasz na łamach tej gazety, pełnomocnicy ds. zagranicznych w komendach chorągwiBH0-006i cały Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery ZHP na czele z komisarzami zagranicznymi jesteśmy po to, aby Ci pomóc Twój śmiały pomysł zrealizować. Bo my już kilka naszych zrealizowaliśmy i wiemy, że się da - czego życzymy i Tobie.E20-361l117-101l000-107l70-630l70-272l156-315l156-910.70