Wędrownicy - skauci - wolontariusze

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu
Autor: mat. prasowe RatRace

Wędrownicy – skauci - wolontariusze

Wędrownictwo ma to do siebie, że oprócz pracy nad sobą zawiera także ideę służby innym. Jedną z dróg realizacji służby jest podejmowanie prac wolontariackich.

Często pojedyncze akcje nie są na tyle atrakcyjne czy przełomowe jakbyśmy chcieli, ale zawsze są potrzebne. Liczy się nawet najmniejszy wkład, bo w ten sposób włączacie się w akcje podejmowane przez skautów na całym świecie. A to już naprawdę przyczynia się do tworzenia lepszego świata. „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl - pomóż czyli działaj!”

Na przykładzie swoich doświadczeń chciałam Wam przedstawić kilka pomysłów na ciekawe i inspirujące działania.

Pojedyncze akcje:

1. Obstawa „III Akcji Recycling” na Polu Mokotowskim
Mieszkańcy Warszawy mogą podczas niej przynosić odpady przetwarzalne (papier, plastik, metal, zużyte sprzęty), za które dostają kupony na rośliny. Z drużyną pomagaliśmy organizatorom akcji segregować na miejscu zebrane odpady.

Być może podobne akcje odbywają się także w Waszym mieście? A jeśli nie – może warto podjąć taką inicjatywę?

Czego można dowiedzieć się przy okazji o skautingu?
• przyszłoroczny Dzień Myśli Braterskiej będzie odbywał się pod hasłem „Środowisko”,
• WAGGGS jest częścią obecnego w internecie ruchu United for Climate. Możesz włączyć się w niego razem z wędrownikami. Na stronie http://my.uniteforclimate.org będziesz mógł opowiedzieć o swojej akcji, poprosić o radę lub wymienić się doświadczeniami.
• WOSM również podejmuje akcje dla środowiska naturalnego. Akcja wymieniania odpadów na rośliny wpisuje się w „Światowy Program Skauci dla Środowiska” (więcej pomysłów na aktywności znajdziesz na stronie internetowej: http://www.scout.org/en/information_events/library/environment/world_sco...)
• Sami sadźcie drzewo każdego 10 dnia miesiąca, włączając się do akcji „Go Green” zaproponowanej przez WAGGGS na stulecie organizacji.

2. Banki żywności
To powszechnie znana inicjatywa, ale mało kto wie, jak pomóc. Dziewczyny z mojej drużyny były wolontariuszkami podczas „Rockowej Zbiórce Żywności”. Zapłatą za wejście na koncert są produkty żywnościowe o równowartości 10 zł. Wolontariusze do przyjmowania i segregacji jedzenia są zawsze poszukiwani.
Poza tym możecie pełnić stałą służbę w jednym z banków segregując żywność pozyskiwaną od firm i hurtowni. Najbliższy Waszej miejscowości bank znajdziecie na stronie: http://www.bankizywnosci.pl

• WAGGGS wspiera realizację Milenijnych Celów Rozwoju wyznaczonych przez reprezentacje krajów w ONZ. Jednym z nich jest walka z głodem i ubóstwem. Wspierając Banki Żywności pomagacie zwalczać problem niedożywienia w Polsce.

3. Obstawa biegu dla firm „Rat Race”
Charytatywny bieg organizowany przez Fundację Sue Ryder. Biorą w nim udział kilkuosobowe ekipy pracowników z różnych firm. Specyfiką „Wyścigu Szczurów” jest fakt, że każda ekipa musi biec w stroju roboczym, z aktówkami i innymi firmowymi gadżetami. Pracą wykonywaną przez wolontariuszy było zapisywanie na listę, rozdawanie gadżetów, podawanie wody.

W Waszej miejscowości mogą odbywać się inne biegi – maratony, półmaratony, Ecco Walkathon itp. Jeśli ich nie ma, spróbujcie zmobilizować osoby mieszkające w Waszej miejscowości do biegania. Zorganizujcie bieg, pozyskajcie nagrody od władz samorządowych lub prywatnej firmy. Pamiętajcie, że skauting to organizacja promująca aktywność ruchową!


Wolontariat długoterminowy:

1. Wraz z drużyną organizuję zajęcia plastyczne w kinie Alchemia. Tzw. „poranki filmowe”, po projekcji filmu rodzice wraz z dziećmi wychodzą na godzinne zajęcia. Nabywamy w ten sposób doświadczenia jako animatorzy kultury i dajemy możliwość rozwoju dzieciom, najczęściej jeszcze młodszym niż zuchy.

2. Pewna drużyna z Krakowa (ZHR) służyła do mszy w kościele lub obstawiała drogę krzyżową, a w zamian otrzymali pomieszczenie na własne potrzeby.

Taki rodzaj służby to doskonały sposób na pełnienie służby przez wierzących harcerzy. Pamiętajcie jednak, że nawet głęboko wierzący skaut uczy się tolerancji i stara zrozumieć prawo innych do odmienności. Przygotowując się do tego rodzaju wolontariatu możecie zrobić cykl spotkań dotyczących innych religii, osób niewierzących itd. Belgijscy skauci stworzyli do tego nawet specjalny poradnik. Dostępny w formacie .pdf na stronie:
http://www.scout.org/en/information_events/library/spiritual_development...

3. Wolontariat zagraniczny. Wiele krajów szuka wolontariuszy na dłuższy (ok. 1 rok) lub krótszy (od 2 miesięcy) okres, zazwyczaj oferty są bardzo ciekawe.

Wolontariat Europejski:

European Voluntary Service: http://evs.org.pl/evs/

Wolontariat skautowy:

KISC: Kandersted International Scout Centre: http://www.kisc.ch/staff/

Ośrodki WAGGGS: http://www.wagggsworld.org/en/world/centres

Najlepsze w pracach wolontariackich jest to, że tylko na pozór są „pracą za darmochę”. Gigantyczny bagaż doświadczeń, kontakty do ciekawych i aktywnych ludzi, świadomość, że możemy liczyć również na ich pomoc to więcej niż pieniądze!

Z tego wynika też, że wolontariat nie jest bezinteresowny – i dobrze, czerpmy z niego jak najwięcej, a otrzymamy tyle ile sami daliśmy, to dobry układ.

O autorze

pwd. Sylwia Sieczkowska HO

154 WDW Kartarisvastika
zaintersowań mam za wiele żeby wymieniać

Komentarze

Member since:
16 kwiecień 2010
Last activity:
9 lat 50 tygodni

I received 1 st loan when I was very young and it supported me a lot. But, I need the auto loan also.