Scout & travel lepsze niż turnus w Tunezji

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu
Źródło: archiwum

Chcesz wyjechać na wakacje za granicę? Zobaczyć jak wygląda „żywy skauting”? Podszkolić język? Pozwiedzać, odpocząć, pobawić się i jednocześnie zrobić coś pożytecznego? Wyjedź na skautowy wolontariat. Specjalnie dla Ciebie Grażyna Baranowska przepytuje cztery byłe wolontariuszki jak było podczas ich wyjazdów.

W momencie wyjazdu na wolontariat…


Wiśnia: … byłam studentką II roku stosunków międzynarodowych i miałam 20 lat. Byłam instruktorką w stopniu pwd. i pełniłam funkcję szefa Zespołu Zagranicznego Hufca Elbląg. Na wolontariacie spędziłam 1,5 miesiąca w sierpniu i wrześniu 2004 roku.


Ola: …prowadziłam drużynę wędrowniczą, byłam wtedy po drugim roku studiów (Turystyka i Rekreacja).


Kwiatek: ..miałam 23 lata, wykorzystałam ostatnie wakacje przed zakończeniem studiów (byłam pomiędzy IV a V rokiem); byłam wówczas szczepową 57. SH "Gniazdo", a także drużynową młodszych dziewczynek 57. PDH "Mokosz".


Asia: …studiowałam kulturoznawstwo, byłam szczepową szczepu Zielona Szóstka, miałam 21 lat.

Kilka słów o ośrodku, w którym byłaś?


Ola: Pfadfinderdorf Zellhof International Scout and Guide Center, 20 km od Salzburga, blisko granicy niemieckiej. Tą „wioseczkę” skautową przed laty stworzono z gospodarstwa (kuchnia to np. dawna stajnia). Ośrodek sąsiaduje z nadal działającym gospodarstwem, codziennie team chodzi do niego po świeże mleko, sery… mmmm!


Kwiatek: Les Feux Nouveaux Scouts et Guides de France Mélan, niedaleko Digne-les-Bains. Na terenie ośrodka był domek na drzewie (taki z oświetleniem w środku)! Stała tam również przyczepa. Była przepięknie pomalowana. Okazało się, że zrobiły to polskie harcerki, które były przed nami na wolontariacie.


Wiśnia: Blackwell Court Scout Center, w pobliżu Birmingham. Funkcjonuje jako ogromne pole namiotowe, w budynkach znajdują się też pokoje w standardzie hotelu. Na terenie ośrodka można skorzystać z takich zajęć jak: wspinaczka (3 sztuczne ścianki), gokarty, tor przeszkód, gry na orientację, letnie saneczki, łucznictwo, basen…


Asia: Immenhausen - ośrodek położony jest w Niemczech środkowych. Jest położony ładnie w górach, można tam poznać fajnych ludzi. Ośrodek przyjmował w wakacje grupy skautów, którzy albo chcieli mieć zapewnione miejsce do rozbicia się, abo przyjeżdżali na gotowy turnus organizowany przez centrum – podczas mojego pobytu przyjęliśmy kilka gromad wilcząt, organizowaliśmy z ich kadrą zabawy, gry terenowe, zapewnialiśmy im wyżywienie.

Dlaczego warto tam pojechać?


Wiśnia: Pobyt w Blackwell pozwolił mi bardzo podszkolić język – musiałam używać języka angielskiego gdyż w najbliższej okolicy nie było Polaków ( w 2004 roku w Wielkiej Brytanii nie było jeszcze dużej ilości naszych rodaków).
Kwiatek: Poznałam inny sposób biwakowania (skauci spali w jurtach, czyli namiotach z miejscem w środku na ognisko). Nauczyłam się też innego podejścia do mundurów (dzieci nosiły mundury zawsze i wszędzie, uwielbiały je - mundury to strój do wszystkiego i na każdą okazję.

Jakie były Twoje zadania?

Asia: Pakowanie i rozwożenie jedzenia dla grup będących w centrum, przygotowanie wspólnego ogniska, odnawianie pomnika, malowanie, pomoc przy zajęciach z pieczenia chleba, obsługa sklepiku na terenie centrum...


Wiśnia: W grupie około 10 wolontariuszy (w tym skauci z RPA, Szwecji, Tajwanu, Czech, USA i Wielkiej Brytanii) pracowaliśmy od godziny 09.00 do 17.00 z przerwami. Popołudnia, wieczory oraz jeden dzień w tygodniu był do naszej dyspozycji. W tym czasie mogliśmy korzystać z zajęć które oferował ośrodek (basen, ścianki wspinaczkowe), odwiedzaliśmy pobliskie miasteczko albo jeździliśmy na zwiedzanie Birmingham lub innych wartych odwiedzenia miejsc. Wieczorami byliśmy często zapraszani przez goszczące na bazie grupy skautowe na wspólne ogniska lub inne zajęcia.


Wspomnienie, którego z pewnością nie zapomnisz…


Ola: Pożegnanie z członkami teamu - kobieta ok. 40 letnia popłakała się - tak się przywiązałyśmy do siebie.


Kwiatek: Poszliśmy kiedyś do pubu, skauci niemieccy mieli na sobie mundury (mogli je zostawić w ośrodku) - jest to więc strój wysoce uniwersalny.
Asia: Wspólne przygotowywanie i jedzenie posiłków z innymi wolontariuszami i innymi organizatorami (kilka dań, ser i deser – zajmowało nam to do 4 godzin!)

Najbardziej zaskoczyło Cię…


Asia: Skaut z Algierii – były trener maratończyków, który ustalił mi trening na maraton, do którego się właśnie przygotowywałam.
Wiśnia: Duża ilość gotowych zajęć proponowanych przez ośrodek drużynom – drużynowy przyjeżdżając do ośrodka właściwie nie musi się martwić o program, bo wystarczy że wykorzysta możliwości, jakie daje ośrodek.


Ola: Nasz polski mundur robi naprawdę dobre wrażenie!!!

Czego możemy nauczyć się od skautów, których spotkałaś?


Wiśnia: Bardzo podobało mi się wsparcie jakie drużynowy otrzymywał od ośrodka w organizowaniu czasu wolnego skautów. Dzięki temu on również momentami mógł poczuć, że jest na wakacjach.


Ola: Oni mieli radosny skauting, z chustami które nosili 24 h na dobę, chusty były poobwieszane pierścionkami i innymi ozdobami, które oddawały charakter danej osoby, mieli bardzo rytmiczne piosenki, które można było wygrywać na bębnach i do nich tańczyć.


Asia: Profesjonalne segregowanie śmieci, budowanie sprzętu tak, że drewna można używać wiele razy.

Czego nauczyłaś się o państwie, w którym byłaś dzięki wyjazdowi na wolontariat?


Asia: Francuskiego celebrowania jedzenia.


Wiśnia: Myślę, że zrozumiałam trochę więcej na temat tego jacy są Brytyjczycy, zobaczyłam jak zachowują się w codziennych sytuacjach, co jedzą, jak się bawią, jak pracują.


Ola: Austriacy są bardzo rodzinni, aktywnie spędzają czas, są bardzo otwarci - w tym regionie prawie jak Hiszpanie z Andaluzji.

Co przysporzyło Ci problemów na miejscu?


Wiśnia: Brytyjskie jedzenie i dostosowanie go do mojej „polskiej diety” – wtedy jeszcze nie było tam na każdym rogu polskiego sklepu.

I na koniec. Co musiałaś zrobić, by przeżyć przygodę podczas skautowego wolontariatu?

Wiśnia: Trzeba było być pełnoletnim, znać komunikatywnie język angielski i należeć do organizacji skautowej uznawanej przez struktury światowe WOSM lub WAGGGS. W przypadku ZHP trzeba było mieć jeszcze opłacone składki członkowskie i pozytywną opinię chorągwianego pełnomocnika ds. zagranicznych. Trzeba też było wypełnić ankietę przygotowaną przez Blackwell Court, opisać dlaczego chce się przyjechać na wolontariat, a do ankiety dołączyć 2 referencje np. od twojego harcerskiego przełożonego. Potrzebna była również na formularzach pieczątka i podpis komisarza zagranicznego ZHP.

Ola: Właściwie nic! Jeśli się kulturalnie do nich zaaplikuje to na pewno zostanie się przyjętym, zdarza się, że przyjeżdżają tam także „nieharcerze”, najlepiej mówić po angielsku lub niemiecku, ale może to być poziom naprawdę podstawowy.

Kwiatek: Generalnie była presja, by mówić po niemiecku (wychowawcy: "jeśli przyjechałaś do Niemiec, to wykorzystaj okazję do nauki języka"). Poza tym ośrodek zwracał uwagę na doświadczenie wolontariuszy w pracy z dziećmi, poza mną przyjął też Pawła z Łodzi (ostatnie wakacje przed maturą), oboje mieliśmy za sobą bogate doświadczenie w pracy jako wychowawcy i organizatorzy czasu wolnego dzieci.

Asia: Trzeba było mieć skończone 18 lat. Nawet nie trzeba mówić po francusku, choć na pewno pomaga to w pracy.

 

Aleksandra Wiśniewska „Wiśnia” – Wielka Brytania


pełnomocniczka ds. zagranicznych Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP. Od 2008 roku instruktorka Wydziału Zagranicznego GK odpowiedzialną za wspieranie współpracy międzynarodowej w hufcach i w chorągwiach.

 

Ola Molenda - Austria

Harcersko - nie działa już oficjalnie, ale pomaga, jeśli ją poproszą w Szczepie (Zielona Szóstka), Hufcu (Poznań Siódemka). Współtworzy patrol wędrowniczy w drużynie, w której wcześniej działała. Prywatnie - jest tegoroczną absolwentką AWF-u, praca magisterska właśnie się pisze.

 

Asia Kajdasz „Kwiatek” - Niemcy


Jest drużynową 57. PDHS "Arkona" oraz członkinią KSI a także KRH w Hufcu Poznań „Siódemka". Prywatnie - absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, pracuje w zawodzie.

 

Asia Łakomiec - Francja


Członkini komendy hufca Poznań „Siódemka”, członkini KSI. Prywatnie udziela lekcji angielskiego i niemieckiego
 

O autorze

phm. Grażyna Baranowska HR

Była drużynowa 6 PDHS DYSK, instruktorka szczepu Zielona Szóstka, namiestniczka harcerek, namiestniczka harcerzy, komendantka kursu drużynowych. Obecnie członkini komendy hufca oraz KSI hufcowej.
Absolwentka Europeistyki UAM, studentka IV roku Turkologii UAM.

Komentarze

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

Wieczorem, po ciężkiej pracy, IST spotkał się w Scout Clubie, czyli zlotowej kawiarence. Rozmowy, śpiewy i międzynarodowe wygłupy trwały do rana, a rano… Rozpoczęcie zlotu. Dwa i pół tysiąca skautów dookoła sceny, na scenie komenda. Wciągamy flagi. Salwa honorowa z piłek i zlot rozpoczęty. IST na NS0-163
F50-522
70-663
642-062
swoje miejsca programowe, uczestnicy: połowa na trasę, połowa zostaje na terenie zlotu i bierze udział w zajęciach. Nie ma mowy, aby Service Team się nudził. Każdy już na dwa miesiące przed zlotem wiedział, co będzie robić i pisał maile ze swoim szefem dopinając szczegóły.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

Applications distributed by Goggle Android Market has collected personal information of millions of users and sent it to servers in China. 350-001 Exploit, attached to the application was downloaded from approximately 1.1 to 4.6 million times.
Annex preserves VCP-410 the history of visits, text messages, and the number of SIM cards, subscriber identification number, and even voice mail password 70-640 from. An application sends information to China.

The fact that the icert sheets nformation was stolen, only to learn after some time, thanks to an investigation by the company for mobile security. Google has implemented ways to help users determine the legitimacy of an application. Blackberry has developed a set of controls allowing users to keep their applications access to certain device functions such as messaging and telephony functions. Android Market, Google has developed a warning system, where demand apps access to messages

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

The manufacturers of smart phones most major market broadcast online tens of thousands of small applications that users can download. Thus, we brain dumps find the App Store for iPhone, but also the market of Android and Blackberry.
Apple guarantees the safety of all applications by requiring a prior agreement to submit an application in the App Store Because of their significant number; it is possible that some malicious applications pass4sure 642-504 pass through the safety net. Blackberry and Goggle (Android), for their part, "is left to users to protect themselves by themselves, with some differences.
The possibilities of personal data theft via spy ware:
In developing an attractive application, it demonstrates how easy it is to hack a smart phone. If such application has been created to make a case pass4sure 350-029 study on the safety of the Google (Android), it could have been designed by an attacker. For the study, the apps installed on a Google (Android) could read text messages,pass4sure E20-001 listen to voice messages and even turn on the microphone alone. An application could therefore quite make online banking, for example. In 90s users or only installed antivirus software or firewall on their computer. Smart phones still have much to do to catch up with PC security.

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

Knowledge is defined by the Oxford English Dictionary as expertise, and skills acquired by a person through experience or education; the theoretical or practical understanding of a subject; what is known in a particular field or in total; facts and information; or awareness or familiarity gained by experience of a fact or situation. Philosophical debates in general start with Plato's formulation of knowledge as "justified true belief." There is however no single agreed definition of knowledge presently, nor any prospect of one, and there remain numerous competing theories. Knowledge acquisition involves complex cognitive processes: perception, learning, communication, association and reasoning. The term knowledge is also used to mean the confident understanding of a subject with the ability to use it for a specific purpose if appropriate. See knowledge management for additional details on that discipline.
----------
70-640 l 642-813 l N10-004 l 220-702 l 220-701 l 642-902 l 70-649 l 70-642 l EX0-101 l 642-642 l 350-030

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
10 lat 1 tydzień

Warto odnotować, że, plan inwazji Zjednoczonego Królestwa przez nazistów, przygotowany w 1940 r. przez generała ss Waltera Schellenberga, przewidywał neutralizację około 2800 prominentnych brytyjskich obywateli, wśród
JN0-141 których był Lord Baden Powell i główni przywódcy Światowego Biura Skautów. Do planu inwazji był dołączony dokument: "Informationsheft Groß Britannien", zawierający
Informacje o społeczeństwie brytyjskim, administracji, systemie edukacji, mediach, grupach religijnych, partiach politycznych, organizacjach emigrantów, masonerii, organizacjach żydowskich, policji, tajnych służbach, opisanych z nazistowskiej perspektywy. Część tej książki, zatytułowana "System edukacyjny", składa się z dwóch podrozdziałów: JN0-562 "szkoły publiczne" i "Międzynarodowy Ruch Skautowy". Czytając ten tekst, mieszaninę nonsensów i bardzo dokładnych informacji, nie
możemy się oprzeć zdumieniu. Naziści wierzyli , że skoro Baden Powell był oficerem wywiadu Armii Brytyjskiej, to Skauting, któy stworzył w 1907 r., 000-973 miał służyć tylko celom szpiegowskim na rzecz Anglii, zaś komisarze zagraniczni organizacji skautowych w poszczególnych krajach mieli tylko jedną misję: by przygotowywać miesięczne i kwartalne raporty o politycznej i ekonomicznej sytuacji swoich krajów, dla Międzynarodowego Biura Skautowego.
000-201