Ja też kiedyś nie wierzyłem

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 0.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.

Kiedy w któryś wiosenny ranek marca 1988 roku jechałem na egzamin z języka angielskiego i historii 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej do jednego z oficerów 1 SBS, aby walczyć o zakwalifikowanie się na nielegalny w ZHP wyjazd dla drużynowych drużyn imienia 1 SBS i Chociemnych nie miałem najmniejszego pojęcia, że kiedyś będę odpowiedzialny za zatwierdzanie takich reprezentacji ZHP na wyjazdy zagraniczne.

Kiedy w 1993 roku komendant chorągwi kieleckiej złożył mi propozycję nie-do-odrzucenia żebym był pełnomocnikiem ds. zagranicznych nie miałem pojęcia, że kiedyś będę prowadził pierwszą grupę kursową takich pełnomocników z ośrodka WOSM w Kandersteg do bazy WAGGGS Our Chalet w szwajcarskich Alpach.

Kiedy w sierpniu 1995 roku jechałem na swoje pierwsze Światowe Jamboree jako komendant 40-osobowego kontyngentu ZHP i ZHR nie miałem pojęcia, ze jamboree potrafi aż tak uzależnić kogoś takiego jak ja.

Kiedy w grudniu 2005 roku stawałem przed salą pełną kręcących z powątpiewaniem głowami delegatów na Zjazd ZHP mówiąc, że w polskim kontyngencie na Światowe Jamboree będzie 40-osobowa drużyna jamborowa z każdej chorągwi czyli 680 osób nie miałem pojęcia, że pojedzie nas 850 osób.

Mógłbym tak długo wymieniać o czym nie miałem pojęcia jeśli chodzi o harcerstwo, a szczególnie jeśli chodzi o możliwości jakie płyną ze współpracy zagranicznej dla harcerzy, drużyny, wchodzących w dorosłe życie wędrowników, nabierających doświadczenia instruktorów. Jeśli porozmawiasz z kimś kto już "siedzi" we współpracy zagranicznej szybko zauważysz, że doskonale rozumie on powiedzenie "sky is the limit". Często powtarzam, że ze współpracą zagraniczną jest jak z ogniskiem harcerskim na koniec dnia na obozie - ciężko komuś wytłumaczyć co to jest, dopóki się samemu go nie przeżyje.

Nasza przynależność do skautingu i guidingu daje nam dużą łatwość znalezienia drużyny partnerskiej, a przez to odwiedzenia jej kraju ojczystego, pozyskania pieniędzy na proste i bardzo złożone projekty programowe, na poznanie egzotycznych kultur, na zyskanie międzynarodowych doświadczeń, które są niezwykle cenione w każdej pracy zawodowej, na zdobycie doświadczeń w organizowaniu wyjazdu zagranicznego co może być czymś co wyróżni Twoje CV podczas rozmowy kwalifikacyjnej o nową pracę...

Stare jak świat powiedzenie, że podróże kształcą może nabrać nowego znaczenia w pracy Twojej drużyny. Tylko najpierw musisz w to uwierzyć i nie dać się przekonać malkontentom, że to jest za drogie, że na pewno nie uda Ci się zdobyć pieniędzy na takie brewerie, że lepiej pojedźcie na zwykły obóz do hufcowej stanicy zamiast bzdurzyć o jakichś skautach. My czyli ludzie, których poznasz na łamach tej gazety, pełnomocnicy ds. zagranicznych w komendach chorągwi i cały Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery ZHP na czele z komisarzami zagranicznymi jesteśmy po to, aby Ci pomóc Twój śmiały pomysł zrealizować. Bo my już kilka naszych zrealizowaliśmy i wiemy, że się da - czego życzymy i Tobie.

O autorze
Portret użytkownika rafal_bednarczyk

hm. Rafał Bednarczyk HO

aktualnie członek GK ZHP i komisarz zagraniczny, a w macierzystym hufcu Warszawa-Mokotów przewodniczący męskiej KSI
W życiu zawodowym lekarz medycyny, a później menedżer w firmach farmaceutycznych lub konsultingu farmaceutycznego.
Więcej o mnie poczytasz tu:
http://wladze.zhp.pl/hm-rafal-bednarczyk.html

Komentarze

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
9 lat 10 tygodni

Masz stary mundur harcerski, który wisi w szafie? Włącz się do akcji "Mun1z0-042dury dla Białorusi" i przekaż go naszym wschodnim sąsiadom. "Oddaj nam swój stary mundur, a my zawieziemy go na Białoruś" - zachęcają harcerze z hufca ZHP Warszawa Praga Południe. Przypominaj642-481 ą jednocześnie, że rok 2010 jest rokiem służby.

Paczkę z mundurami możecie przesłać na adres: Hufiec ZHP Warszawa Praga Południe 3156-215
2 WDHiGZ, ul. Wał Miedzeszyński 375, 03-980 Warszawa. A na Facebooku pojawiła się grupa "Mundury dla Białorisu", do której już teraz możecie dołączyć.NS0-153
NS0-163 l 1z0-053 l 1z0-054 l 1z0-144 l 70-620 l 642-373 l JN0-350 l 70-238 l 70-284 l 70-294 l