Jak rozpętałem grę na DMB

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu
Autor: pwd. Anna Wittenberg

Dzień Myśli Braterskiej, przypadający na 22 lutego jest świetną okazją do poszerzenia kontaktów z innymi drużynami z kraju, a nawet ze świata! I nie jest to wcale takie trudne.

Zawsze uważałem, że dzień urodzin Baden-Powella jest jednym z takich, które w harcerstwie powinniśmy obchodzić w jak największym gronie. Dzień Myśli Braterskiej, to w końcu święto skautów z całego świata, moment w którym trzeba poczuć, że skauting to ruch światowy. Z takim podejściem zorganizowałem w Warszawie jego obchody.

Zacząłem od skrzyknięcia ludzi. Powiadomiłem drużynowych z całego hufca, do tego zaprosiłem drużyny ze Stowarzyszenia Harcerskiego, które poznałem podczas wspólnego wyjazdu na Ukrainę. Bardzo mi zależało na obecności innych organizacji – w końcu harcerstwo, to nie tylko ZHP!

Zgłosiło się w sumie 11 drużyn. Zaczęliśmy się spotykać i ustalać konkrety. Gdzie ma mieć miejsce gra? Co ma się dziać na poszczególnych punktach? Jak załatwimy wyżywienie dla wszystkich? Tego typu problemy musieliśmy jak najszybciej rozwiązać – czasu pozostało niewiele, a dodatkowo sporo osób niedługo wyjeżdżało lub miało egzaminy. Koordynowanie takiej imprezy było dla mnie niezłym wyzwaniem – nigdy wcześniej nie szefowałem imprezie, która miała mieć około 100 uczestników!

Po kilku spotkaniach mieliśmy już gotową koncepcję na wszystkie punkty. Chcieliśmy żeby w czasie naszej imprezie uczestnicy:

 • Dowiedzieli się kim jest Baden-Powell
 • Zobaczyli, że skauting to ruch światowy i że są oni jego częścią
 • Mieli bajer, który zapamiętają i których ich zintegruje
 • Wyszli do ludzi

Te hasła pozwoliły na skonstruowanie punktów na których można było m. in.: zaprojektować gigantyczną pocztówkę z pozdrowieniami i wysłać ją do organizacji skautowych z całego świata, wziąć udział w turnieju strzeleckim, czy wykonać reportaż wśród społeczeństwa na temat związany z braterstwem. Przede wszystkim chodziło zaś o to, by spędzić kilkanaście godzin w gronie nieznanych sobie dotąd harcerzy i wspólnie obchodzić dzień braterstwa.

Finał miał miejsce w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie na jednej z sal wykładowych podsumowaliśmy całodzienną grę. Obejrzeliśmy też film, który pokazywał ile znanych osób było w harcerstwie, bądź skautingu. Ponadto były w nim zamieszczone życzenia od takich osób, jak: burmistrz Mokotowa, były komendant Hufca Mokotów i Naczelnik ZHP. Całą imprezę zakończyliśmy oczywiście kręgiem i Bratnim Słowem.

Czy było warto? Zdecydowanie! Mimo, że w DMB wzięło udział 60 uczestników, impreza została jednogłośnie uznana za udaną. W końcu wszystkie niedociągnięcia organizacyjne stają się mało istotne, gdy widzi się harcerzy i harcerki z 11 drużyn, zebranych w jednym miejscu, wspólnie śmiejących się ze zdjęć zrobionych w ciągu dnia. Przecież to właśnie uśmiech najlepiej pokazuje, że udało się osiągnąć braterską atmosferę. Życzę wam żebyście i wy mogli takie uśmiechy na twarzach swoich harcerzy zaobserwować.

O grze zorganizowanej przez Antka pisało Życie Warszawy oraz lokalny tygodnik Południe.

O autorze
Portret użytkownika Kurson

pwd. Antoni Kurek HO

W ruchu harcerskim od 1997 roku, aktualnie drużynowy 60 WDHy "UFO". http://ufo.60i148.org/