Szczęśliwego Nowego Jorku

Autor: mat. prasowe WOSM
, Źródło: scout.org

… 5, 4, 3, 2, 1, 0!

Tak, zaczął się 2010. rok, a wraz z nim pojawiły się noworoczne postanowienia. Chęć pilnej nauki, poprawienia relacji z rodzicami, przyjaciółmi, przełożonymi… i tak dalej i tak dalej. Ty, Druhu Drużynowy/Druhno Drużynowa, zapewne w Nowym Roku zapragnąłeś też sobie pomyślności w pracy z drużyną. Życzę Ci tego samego, ale najpierw…

Otwórz oczy! Dziesiątki organizacji, setki programów, miliony skautów, nieskończona ilość wariantów do Twojego użytku. Puka do Ciebie globalna, harcerska wioska i Ty, Druhu Drużynowy/Druhno Drużynowa, nie możesz tego zmarnować!

Do tej pory styczność z najogólniej pojętą zagranicą miałeś zapewne żadną, lub sporadyczną, przy okazji większych imprez. Taką imprezą były na przykład obchody stulecia skautingu w Kielcach w 2006 roku. Mnie udało się nawiązać wtedy kontakty nie tylko z harcerzami z całej Polski, ale także z tymi, którzy przyjechali do naszego kraju z bardzo daleka. Sympatyczne Japonki, zabawni Amerykanie, weseli Francuzi, czy pełni energii Hiszpanie – wszyscy w różnych skautowych mundurach i wszyscy patrzący na świat przez pryzmat braterstwa. Wymiana poglądów, harcerskich doświadczeń i przede wszystkim dobra zabawa… Wszystko zapisało się bardzo pozytywnie w mojej pamięci.

I właśnie dlatego, dla mojej drużyny na jednym zlocie się nie skończyło. Na pewno pojawimy się też w te wakacje w Krakowie. Znowu będziemy mieli okazję podpatrzeć jak wygląda skauting z innych stron świata, nauczyć się nowych gier, pląsów, zabaw, zobaczyć jak do spraw pionierki czy terenoznawstwa podchodzą nasi zagraniczni przyjaciele (zdecydowanie najbardziej widowiskowi są Amerykanie!). W tym roku wybieramy się także na obóz do Słowacji i z tym doświadczeniem także wiążemy spore nadzieje.

Ty także zastanawiałeś się kiedyś nad wprowadzeniem skautingu do pracy Twojej drużyny? Myślałeś, że to trudne? W tej chwili dostajesz do ręki (albo raczej do komputera) dość specyficzny periodyk. Gazeta ta, ma w swym założeniu być łącznikiem między Tobą, a światem ogromnych harcerskich możliwości. Zwróć uwagę na naszą propozycję. Na dobry początek dostarczamy Ci światowe pomysły na obchody Dnia Myśli Braterskiej, ale pomyśl co będzie się działo później. Ile wspaniałych inicjatyw może czekać na Ciebie w ciągu roku? Nie mówiąc już o sezonie wakacyjnym! Ja już nie mogę się doczekać!

Myśląc o harcerstwie jako o części skautingu zyskujesz bardzo wiele, i nie ważne jest tu czy jesteś drużynowym w Warszawie, Krakowie czy w podbiałostockiej wsi. Systematycznie realizując projekty zagraniczne masz szanse na zdobycie fantastycznych doświadczeń, zawarcie nowych znajomości i na rozwój swej harcerskiej osobowości. Świat, dosłownie, stoi przed Tobą otworem. Nie bój się i rusz weń z pełnym impetem. Rusz w tę podróż razem z nami.

Życzę Ci odwagi, abyś nie bał się tego zrobić.

Szczęśliwego Nowego Roku, na przykład ze skautami w Nowym Jorku!

pwd. Mateusz Kondrat HO