Zbiórka DMB - harcerze

Co byś zrobił, gdybyś dostał 10 zł?
Pomysły do wykorzystania na zbiórce

Wprowadzenia do zbiórek

Na ścianie wisi duży obrazek przedstawiający 10zł. Każdy harcerz dostaje przyklejaną kartkę i piszę na niej co by zrobił gdyby dostał taką kwotę. Następnie dyskusja: Czy to ważne rzeczy? Czy jest ich dużo? Czy da się za to zrobić coś wielkiego? Raczej nie. A czy da się za 10zł ogólnie żyć na poziomie?

Zapisujcie przez tydzień, co w Waszych domach wyrzuca się do śmieci. Podsumujcie to na zbiórce – ile miejsca na liście zajmuje jedzenie? Oceńcie, ile ono mogło kosztować. Czy wiecie, że są kraje takie jak Zimbabwe i Haiti, gdzie ludzie za taką kwotę muszą utrzymać się przez kilka dni?

Gry, ćwiczenia, zabawy

Zwiad – zastępy dowiadują się, ile dziennie wydają na zakupy, ubranie itp. mieszkańcy ich miasta / wsi. Podsumowanie – ile potrzeba, aby żyć na podstawowym poziomie w naszej okolicy? Podczas, gdy w Polsce 10 zł często wydaje się na głupoty, są takie regiony świata, że za 10 zł trzeba przeżyć nie jeden, a nawet kilka dni. Zaznaczamy na mapie te regiony. Każdy zastęp opracowuje plakat o jednym z tych krajów, który później będzie wisiał w szkole, przy której działacie.

Sprawdźcie, ile żywności marnuje się w Waszych domach. Podczas zbiórki urządźcie kolację z rzeczy, które macie w lodówkach (nie kupujcie niczego nowego). Możecie korzystać z przepisów na stronie: niemarnuje.pl. Przy okazji dowiedzcie się ile osób w Polsce boryka się z problemem niedożywienia.

Gra: zastępami gramy w nieco zmodyfikowany Monopol – zamiast zielonych pól przyklejamy plantacje ryżu, zamiast czerwonych – szkoły, zamiast granatowych – szpitale. Zamiast domiaru podatkowego – wojna lub susza i tak dalej. Każdy zastęp losuje wcześniej kartę z nazwą kraju. W zależności od kraju: dostaje na starcie o połowę mniej pieniędzy (Haiti), musi odczekać 5 kolejek zanim zacznie rzucać kostką (Zimbabwe), płaci za każde wykupione pole dwa razy tyle co inni (Malediwy) itp. Jeden zastęp gra na normalnych zasadach (USA). Zadaniem graczy będzie wykupienie jak największej ilości pól. Podsumowanie: kiedy czuliśmy się lepiej? Kiedy mieliśmy większe możliwości?

Podczas zbiórki dowiedzcie się, czym jest fair trade i dlaczego nasze wybory konsumenckie mogą wpływać na resztę świata. Pojedźcie np. do najbliższego dużego marketu i urządźcie konkurs, kto znajdzie więcej produktów fair trade. I czy w ogóle je znajdzie.

Pomysły na służbę:

• Zorganizujcie u siebie w szkole zbiórkę żywności o długim terminie przydatności do spożycia i przekażcie ją na rzecz Banków Żywności lub świetlic zajmujących się dożywianiem niedożywionych dzieci.
  • Zbierzcie w swoich środowiskach stare mundury harcerskie i przekażcie je dla harcerzy na Białorusi.
  • Włączcie się w lokalną akcję pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.

Przydatne linki:

Kampania Nie Marnuję