Zbiórka DMB - harcerze starsi

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.

Elementy zbiórki do wykorzystania na Dzień Myśli Braterskiej dla drużyn starszoharcerskich – można je w dowolny sposób łączyć, dobierać albo wplatać w inne formy, w zależności od rodzaju drużyny i celów jakie chcecie zrealizować.

Zadanie przed zbiórkowe i wprowadzenie do zbiórki


• Każdy harcerz ma za zadanie sprawdzić cenę konkretnych produktów w sklepie najbliżej swojego domu (najtańszy chleb, mleko, makaron, ryż). Na początku zbiórki porównujemy ceny.
o Może to być wprowadzenie do zbiórki o tym za ile dziennie żyją ludzie w różnych krajach i do zbiórki o ubóstwie na świecie, o tym jak muszą sobie radzić ludzie ubodzy w naszym otoczeniu i np. do służby dla najbliższego otoczenia


• Zapraszamy całą drużynę na ucztę z okazji Dnia Myśli Braterskiej rozdzielając przygotowanie ciast itd. różnym zastępom. Wyczulamy drużynę, żeby przyjść nienajedzonym na zbiórkę. Zbiórkę zaczynamy wokół rozstawionego jedzenia, ale gramy najpierw w grę, np. drużynowy zadaje pytania „co to jest WOSM” „co to jest Dzień Myśli Braterskiej”, gra oczywiście nie musi być o skautingu. Po jakimś czasie drużynowy pyta „czym jest głód” i wprowadza do dyskusji o tym, że kiedy człowiek odczuwa głód to trudno się skupić na wykonaniu czegoś innego (warto przedstawić harcerzom piramidę Maslowa).
o Może to być wprowadzenie do przedstawienia harcerzom, jak żyją ludzie w skrajnej nędzy i do przygotowania służby albo akcji zarobkowej dla pomocy takim osobom, albo też do przedstawienia jakie oblicza ma głód w różnych miejscach na świecie.


• Każdy harcerz ma za zadanie przynieść jeden składnik (wybieramy dla zastępów dziedziny – np. jeden zastęp warzywa inny owoce) wyprodukowany w odległości 100 km od miejsca zamieszkania. Z tych składników cała drużyna na zbiórce przygotowuje posiłek albo dla siebie, albo w ramach służby dla kogoś innego.
o Może to być też wstęp do zbiórki na temat społeczności, które żyją tylko z tego co wyprodukowały same (np. Zimbabwe) albo o „fair trade”.


• Gra „Fair Play” – harcerzy dzielimy na dwie grupy, jedną dwukrotnie większą od drugiej. Na stole leży kilkanaście małych przedmiotów związanych z żywnością i harcerze mają minutę na ich zapamiętanie, ale członkowie mniejszej grupy mają większy dostęp do zasobów, np. ich krzesła znajdują się bliżej stołu, a większa grupa stoi daje od niego. Po schowaniu przedmiotów przez drużynowego, uczestniczy muszą wypisać je z pamięci, ale znów mniejsza grupa ma lepsze warunki – każda osoba ma długopis i kartkę, a z kolei w większej grupie jest tylko jeden długopis. Po zakończeniu gry drużynowy omawia w jaki sposób obie grupy odczuły że są traktowane inaczej.
o Może to być wstęp do zbiórki o nierównym podziale dóbr, albo do przygotowania służby.

 

Gra / zajęcia


• Przygotowanie Dnia Myśli Braterskiej w stylu okresu, kiedy w Polsce brakowało jedzenia, np. w stylu II wojny światowej, świętujemy jak Szary Szeregi – przy świeczce, herbacie z pokrzyw, z suchym, ciężko zdobytym chlebem (dla odważnych – „zupa pluj” z owsa ), a także przy piosenkach i poezji wojennej. Przygotuj informacje o tym, jak w tym czasie wyglądał skauting na świecie (czy był już obchodzony DMB), oraz jak wyglądała sytuacja bytowa ludności w krajach, które były mniej dotknięte przez wojnę, np. Gruzja, w której wtedy sytuacja była duża lepsza, a dziś jest wprost przeciwnie. Przeprowadźcie dyskusje o tym, dlaczego państwa, którym się lepiej powiodło, ponoszą odpowiedzialność za pomaganie biedniejszym państwom.


• Gra planszowa o ubóstwie i głodzie – przygotowujemy kawałek tektury o wymiarach 40x40 cm i dzielimy ją na 100 kwadratów o wymiarach 4x4. Kwadraty ponumerowane są tak, by móc wyznaczyć trasę dla pionków. Na planszy ponadto powinno znajdować się siedem drabin i siedem węży, które łączą różne kwadraty ze sobą. Na innych kwadratach wypisane są polecenia np. – „nieudane plony (3 pola do tyłu)”, „nie możesz iść do szkoły (3 pola do tyłu)”, „masz udane zbiory i sprzedajesz wszystkie produkty na rynku (3 pola do przodu)”, „możesz otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (3 pola do przodu)”. Do gry są potrzebne także pionki – dla każdego uczestnika - i kostka. Uczestnicy po kolei rzucają kostką i przenoszą pionek o daną liczbę pól. Ci, którzy wylądują na drabinie mogą się wspiąć, a ci którzy wejdą na węża, spadają w dół. Wygrywa osoba, która dostanie się na pole nr 100.


• Zastępy na podstawie przygotowanych przez drużynowego informacji przygotowują plakaty o sytuacji obecnej i historii Haiti, Zimbabwe, Sudan, Gruzja, Malediwy (albo wybranych krajów). Informacje mogą być podstawowe, ale powinny być tak dobrane, by harcerze widzieli związek wydarzeń historycznych – w szczególności wojen - oraz poziomu życia mieszkańców. Po przedstawieniu informacji przez zastępy, drużyna przeprowadza sąd, jakie wydarzenie zaważyło na losach danego kraju. Następnie każdy zastęp zastanawia się jakie pozytywne wydarzenie w przyszłości zmieni sytuacje danego kraju (przedtem drużynowy tłumaczy zasadę „dać wędkę a nie rybkę”). Po przedstawieniu ich harcerze decydują czy i jak mogą się włączyć w pomoc w tych krajach.


• Przedstawienie czym jest „fair trade” (materiały można uzyskać ze strony www.fairtrade.org.pl). W zakładce „materiały edukacyjne”, są konkretne pomysły na gry, także skierowane konkretnie do grup gimnazjalnych, np. „gra warta cukru” wraz z materiałami do wydrukowania i wycięcia.

Pomysły na służbę


• Nauczenie się piosenki z jednego z krajów wybranych przez WAGGS (Haiti, Zimbabwe, Sudan, Gruzja, Malediwy) i pod koniec zbiórki próba sił jako uliczni grajkowie, np. przekazanie zebranych pieniędzy do World Thinking Found


• Włączenie się w jedną z lokalnych akcji pomocy ofiarom styczniowego trzęsienia ziemi na Haiti


• Zorganizowanie w szkole/parafii/na osiedlu zbiórki rzeczy dla osób ubogich, np. buty, książki, ubrania, części rowerowe dla domu dziecka. Warto ustalić całą drużyną najpierw co dokładnie ma być zbierane i dokładnie dla kogo – harcerze na pewno chętniej zaangażują się w akcje, która sami wybrali.


• Są w Polsce takie dzieci, których chcą być harcerzami, ale ich rodziny nie stać na kupno munduru czy sprzętu biwakowego – szczególnie w terenach wiejskich. Zróbcie w swojej drużynie/szczepie/hufcu zbiórki sprzętu harcerskiego albo biwakowego (starych mundurów, śpiworów, karimat…) i przekażcie je jakiemuś konkretnemu środowisku. Może poszukać takie środowisko za pośrednictwem hufca albo chorągwi.
 

phm. Grażyna Baranowska

O autorze

phm. Grażyna Baranowska HR

Była drużynowa 6 PDHS DYSK, instruktorka szczepu Zielona Szóstka, namiestniczka harcerek, namiestniczka harcerzy, komendantka kursu drużynowych. Obecnie członkini komendy hufca oraz KSI hufcowej.
Absolwentka Europeistyki UAM, studentka IV roku Turkologii UAM.