Zbiórka DMB - zuchy

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.

Ile to jest jeden dolar? Zbiórka z okazji Dnia Myśli Braterskiej

Cele:
• zapoznanie zuchów z ideą Dnia Myśli Braterskiej,
• wytłumaczenie na czym polega problem głodu.

Zamierzenia - po zbiórce zuchy będą:
• portafiły wytłumaczyć co to jest Dzień Myśli Braterskiej
• wiedziały, że ZHP należy do WAGGGS
• zwracały uwagę na to, czy same nie marnują jedzenia np. poprzez wyrzucanie kanapek w szkole


ORZ
wg. tradycji gromady

GAWĘDA
Drużyna dostaje list z pieczęcią w kształcie koniczyny i dołączoną mapę z zaznaczonymi kilkoma krajami (m.in. Haiti, Zimbabwe, Sudan).

Drogie zuchy!
Dany to dziesięcioletni chłopiec, który żyje na Haiti – wyspie, znajdujacej się pomiędzy obiema Amerykami. W jego kraju wiele osób cierpi z powodu głodu. Ponieważ jego rodzice są bardzo, bardzo biedni, na jedzenie mają jednego dolara dziennie. To tylko trzy złote!
Żeby zarobić te pieniądze, rodzice Dany’ego pracują w polu. Ponieważ chłopiec zawsze przejmował się sytuacją domu, kiedy tylko był już na tyle duży, że mógł utrzymać ciężkie narzędzia zaczął pomagać mamie i tacie. Całe dnie spędzał w polu lub szukając jedzenia. Nie mógł przez to chodzić do szkoły, bawić się z przyjaciółmi ani grać w piłkę, choć jego największym marzeniem było zostać sławnym piłkarzem.
Pewnego dnia Dany był tak głodny, że idąc ulicą – zemdlał. Kiedy się obudził, dookoła niego stało kilka dziewczynek w skautowych koszulach. Okazało się, że nieprzytomny Dany trafił do świetlicy prowadzonej przez skautki. Tam dostał ciepły obiad i książkę do nauki alfabetu. Dany był bardzo zdziwiony tym, skąd skautki mają pieniądze żeby za to zapłacić, skoro duża część ludzi na Haiti nie ma nawet środków, by się utrzymać.
- Co roku jest taki jeden dzień, kiedy wszyscy skauci z całego świata mówią o takich chłopcach jak Ty. Spotykają się wtedy ze swoimi drużynami i organizują różne akcje, żeby zarobić pieniądze. Później wpłacają je do banku na specjalne konto, z którego następnie korzystamy my i wiele innych skautek pomagających biednym dzieciom – wytumaczyła mu Maria, jedna z dziewczynek które znalazły go na ulicy.
- Co to za dzień? – zapytał Dany.


A czy Wy, zuchy, znacie odpowiedź?


KRĄG RADY
Dyksusja o tym, czym jest Dzień Myśli Braterskiej. Zuchy postanawiają pomóc skautkom. Najpierw jednak przekonają się, jak wygląda życie tych, którym skautki pomagają (m.in. w miejscach, które zaznaczyły na przysłanej mapie).

GRY I ĆWICZENIA
W Zimbabwe dzieci także zajmują się szukaniem jedzenia. Gra „Kapusty” - kiedy drużynowy zawoła: „kapusty” , wszyscy uczestnicy muszą zwinąć się w ciasną kulę przypominającą kapustę i zamknąć oczy. Drużynowy zarzuca koc na jedną z osób i prosi resztę o otwarcie oczu. Uczestnicy odgadują, kto jest pod kocem, wygrywa pierwszy, kto rozpozna „kapustę”.

W Sudanie dzieci pilnują owiec. Zuchy tworzą płot - trzymają się za ręce, tworząc koło. Wewnątrz niego stoi owca , na zewnątrz hiena. „Deski” płotu muszą stać blisko siebie, aby nie dopuścić hieny do środka koła. Gdy hiena przełamie krąg, gra się kończy i dwóch innych zawodników staje się owcą i hieną.

ZWIAD
W innych zaznaczonych na mapie krajach także żyje się za dolara dziennie. Każda szóstka dostaje więc trzy złote. Zadaniem zuchów jest wybrać się do najbliższego supermarketu i kupić za to posiłek na cały dzień dla jednej osoby.

MAJSTERKA
Zuchy próbują zrobić posiłki z tego, co kupiły.

PIOSENKI i PLĄSY
Na pewno nie udało nam się zrobić kompletnego posiłku. Co zatem należy jeść żeby być zdrowym? Pląs: let me see you… Imitujemy składniki bogatej w witaminy i minerały diety.
Prowadzący krzyczy: Let me see you funky chicken! Zuchy odpowiadają: What did you say?
Prowadzący - I said: Let me see you: funky chicken! Zuchy odpowiadają: What did you say?
Prowadzący - I said… Wszyscy (pokazując jak może wyglądać ‘funky chicken’): U aaa, u aaa, u aaa, u! One more time! U aaa, u aaa, u aaa, u! O, yes!
Prowadzący krzyczy kolejno “let me see u”: big fish, dark bread, juicy orange itd. W przypadku, gdy dzieci nie rozumieją jeszcze tych wyrażeń, podczas krzyczenia ich drugi raz, należy je przetłumaczyć na polski.
KRĄG RADY
Zastanawiamy się, co zrobić, żeby pomóc skautkom w rozwiązywaniu problemów takich dzieci jak Dany. Decydujemy, że będziemy zbierać tonery drukarek, które później sprzedamy, a pieniądze przekażemy na World Thinking Found.

ORZ
Według tradycji gromady.

MATERIAŁY:
List od skautek, 3 złote na szóstkę, wcześniej przygotowany komunikat dla rodziców o zbiórce tonerów.


 

O autorze
Portret użytkownika Ania Wittenberg

pwd. Anna Wittenberg HO

Redaktor Naczelna "Skautingu".
Instruktorka Hufca Warszawa Mokotów ds. Zagranicznych. Zastępczyni komendanta szczepu 40 WDHiZ.
Prywatnie: studentka nauk politycznych UW, przez ostatnie 3 lata dziennikarka w stołecznym dzienniku.