Tworzymy lepszy świat

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
obrazek do artykułu
Autor: Mat. prasowe WOSM
, Źródło: scouts.org

Zambia – obrzędowy taniec. Liban – odwiedzanie chorych w szpitalu. Kanada – budowa eko-platformy na lokalną paradę. Skautki z całego globu biorą udział w Dniu Myśli Braterskiej. Tysiące podejmowanych przez nie małych działań składa się na jeden, wielki rezultat – tworzenie lepszego świata.

2007: odkryj swój potencjał


Jeśli nosisz ubrania, które chcesz nosić – bądź wdzięczny. Zapłać 5 centów. Jeśli masz czystą, bieżącą wodę – bądź wdzięczny I zapłać 25 centów. Jeśli możesz poruszać się środkami transportu publicznego – bądź wdzięczny I zapłać 7 centów. Zadając takie pytania sobie i swoim najbliższym skautki z San Jacinto (USA) uzbierały ponad 120 dolarów. Zwracały w ten sposób uwagę otoczenia na to, że nie wszyscy ludzie mają równe szanse, równy potencjał. Podczas akcji same dowiedziały się ile dzieci na świecie żyje bez wystarczającej ilości jedzenia i edukacji.


W tym samym czasie, w innym zakątku Stanów Zjednoczonych na podobne działania zdecydowały się także inne skautki - dziewczynki z 1. jednostki w Andover Sparks obrysowały na kartonie najmłodszą skautkę z grupy, a później, spotkanie po spotkaniu, wypełniały kontur miedziakami. 15 dolarów, które zebrały w ten sposób, podobnie jak ich koleżanki z San Jacinto, przekazały na specjalny, dobrocznynny fundusz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS). Te pieniądze zostały wykorzystane na pomoc dziewczynkom i młodym kobietom w najbiedniejszych krajach świata.


Michelle Walker, liderka skautek z San Jacinto uważa jednak, że udział w akcji przeprowadzonej z okazji Dnia Myśli Braterskiej był ważny przede wszystkim dla jej podopiecznych. - Świadomość tego, jak żyją inni ludzie, którym powodzi się znacznie gorzej otworzyła dziewczynkom oczy – mówi.


Jak wiele można zdziałać pracując razem, przekonały się także skautki z Jersey City (USA). Przed Dniem Myśli Braterskiej wysłały wiadomości do organizacji skautowych z innych krajów prosząc o przysłanie kwadratowych kawałków materiału. Po zszyciu kwadraty utworzyły ogromną płachtę. Dziewczynki dopiero wtedy zrozumiały, jaki potencjał kryje ich organizacja skautowa.

2008: pomyśl o wodzie


Rok po tym, w Australii, wyzwanie Dnia Myśli Braterskiej podjęły również dziewcznki z regionu Miranda Dolphin. Skautki zbudowały studnię życzeń. Każdy, kto chciał pomóc WAGGGS chronić środowisko naturalne, mógł włożyć monetę do specjalnego wiaderka, które później opuszczane było na dno studni. W czasie, gdy moneta wędrowała coraz niżej i niżej, skautki myślały jedno życzenie dotyczące środowiska. Zebrane w ten sposób pieniądze dziewczynki przechowywały w butelce po wodzie. Pod koniec akcji było w niej ponad 200 dolarów!


Za to skautki z Tajlandii odwiedziły Farmę Chokchai, na której dopatrzyły się aż 22 sposobów wykorzystywania wody. Woda pitna dla zwierząt, nawadnianie roślin, basen dla hipopotama, lód używany do schładzania mleka czekoladowego, czyszczenie autobusu wycieczkowego, chłodzenie silników maszyn – to tylko niektóre z nich. Skautki próbowały odpowiedzieć sobie na pytanie – czy wszystko to jest naprawdę potrzebne?


Starsi skauci w Matagalpa (Nikaragua) podjęli natomiast akcję, która nie tylko wiele ich nauczyła, ale także naprawdę pomogła lokalnej społeczności – pracując przez kilka godzin oczyszczali koryto rzeki. Podobnie postąpili skauci z Hondurasu – stworzyli kampanię społeczną, która pokazała ludziom w ich środowisku jak oszczędzać wodę.

 

2009: stop rozprzestrzenianiu się chorób


Dziewczynki z 50. jednostki z Kaohsiung upiekły specjalne ciasteczka, które sprzedawały 22 lutego. Ich koleżanki z 15. jednostki z Taipei rozdawały ulotki o zapobieganiu HIV i AIDS – dzięki działaniom ich i innych skautek niemal na całym Tajwanie rozmawiało się w ubiegłym roku o chorobach zakaźnych. Podobnie na Salwadorze – tam skautki zorganizowały wielki festyn, podczas którego można było bezpłatnie zbadać krew, dowiedzieć się jak chronić się przed malarią i jak prawidłowo używać prezerwatyw, by zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HIV. Na Dominikanie z kolei skautki rozdawały ulotki poświęcone tym tematom podczas… karnawałowej parady.
Swój wkład w walkę z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych miały też zuchy z Polski. Radosna Gromadka Kubusia Puchatka z Jaworza od grudnia do stycznia zbierała pieniądze, by pomóc w akcji Czerwonego Krzyża „Siatka za siatkę”. Dzięki niej do Afryki trafiło 10 tys. siatek chroniących przed moskitami roznoszącymi malarię.

Co dalej?


W tym roku hasłem przewodnim Dnia Myśli Braterskiej jest walka z głodem i ubóstwem. Dzięki pieniądzom zbieranym podczas obchodów DMB skautki pomogą tym, którzy stracili wszystko podczas tragedii na Haiti, a także w czterech krajach, gdzie odsetek osób głodnych i ubogich jest jednym z najwyższych na świecie: w Zimbabwe, Sudanie, Gruzji i na Malediwach. Myślisz, że się nie uda? Że skautów jest za mało? Że nie mają dostatecznej siły? „Powstrzymać ubóstwo” jest jednym z ośmiu celów, stworzonych przez 189 światowych liderów Milenijnego Szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000r. Działania skautek wspierają więc znacznie większą machinę.

Ten rok jest w ZHP rokiem słuzby. Może to więc idealna okazja, by zastanowić się nad przyłączeniem się do wspólnego działania skautek z USA, Nikaragui, Australii, Keni, Libanu, Zambii…

O autorze
Portret użytkownika Ania Wittenberg

pwd. Anna Wittenberg HO

Redaktor Naczelna "Skautingu".
Instruktorka Hufca Warszawa Mokotów ds. Zagranicznych. Zastępczyni komendanta szczepu 40 WDHiZ.
Prywatnie: studentka nauk politycznych UW, przez ostatnie 3 lata dziennikarka w stołecznym dzienniku.