Stulecie nie tylko u nas

Brazylia, Finlandia, Francja, Grecja, Niemcy, Jamajka, Kenia, Holandia i Singapur - to lista państw wyszczególnionych przez WOSM, które w 2010 będą świętować sto lat skautingu. To zestawienie może się jednak nieco różnić od rzeczywistości. Jak udało nam się potwierdzić, z pewnośćią w tym roku święto stulecia przypadnie ponadto na Filipinach i w Belgii.

Belgijskie SGP przygotuwuje wrześniowy event, który cały czas jest w budowie - poinformowała nas Olivier Penasse z serwisu międzynarodowego skautów pluralistycznych Belgii.

Zupełnie inaczej do sprawy podeszli Amerykanie. Już w sierpniu 2008 w sklepach skautowych pojawiły się gadżety wszelkiego rodzaju z rocznicowym logo: kubki, koszulki, zegarki, chusty, książki, zestawy piknikowe i piny. A w tym roku w sierpniu w Wirginii odbędzie się narodowe jamboree BSA (Boy Scuts of America), które jest tylko jednym z elementów rocznicowych obchodów. Planowana liczba uczestników: 100 tys.

Jeśli zaś chodzi o Polskę w zestawieniu przygotowanym przez WOSM, to na nasze sto lat będziemy musieli poczekać co najmniej kolejne 9 lat.