Skauting ukradł mi kumpla

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of views_handler_field_user::init() should be compatible with views_handler_field::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/modules/user/views_handler_field_user.inc on line 48.
 • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 149.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 135.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Declaration of content_handler_field::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/cck/includes/views/handlers/content_handler_field.inc on line 208.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 303.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 25.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /sites/all/modules/views/views.module on line 879.
Laura i craig

W styczniu Warszawę odwiedził Craig Turpie, pprzewodniczący Europejskiego Komitetu Skautowego (WOSM). Kiedy brnąłem przez śnieg na spotkanie z nim do Głównej Kwatery ZHP, zastanawiałem się, czy w Wielkiej Brytanii, skąd Turpie przyleciał, ulice też są tak zaśnieżone. Ale, co ważniejsze, rozważałem, czy ZHP ma szanse oddać należne składki i odzyskać pełne członkowstwo w światowych strukturach skautowych. W tej chwili jesteśmy zawieszeni, co znaczy, że w praktyce nie możemy korzystać z oferty światowego ruchu skautowego, nie mamy też prawa jechać na najbliższe Jamboree. To jedno z wielu utrudnień, które pojawia się, gdy składki od harcerzy nie spływają od drużynowych na czas.

Podczas spotkania Turpiego z Naczelnikiem i skarbnikiem ZHP oraz członkami Wydziału Zagranicznego GK ZHP, przedstawiono sytuację finansową naszej organizacji. Opracowano kalendarz spłat i uzgodniono, że marzec mógłby być najszybszym terminem przywrócenia nam pełnych praw członkowskich. Czy tak się stanie? To zależy od Komitetu Światowego WOSM i GK ZHP.

Z Craigiem Turpiem rozmawiał pwd. Wojtek Puchacz, pełnomocnik Komendanta Chorągwi Stołecznej ds. zagranicznych

pwd Wojtek Puchacz: Powiedz, jak zostałeś jednym z najważniejszych skautów w Europie?

Craig Turpie: (śmiech) No, to będzie opowieść. Jak daleko wstecz chciałbyś pójść?

Nie wyglądasz na osobę w podeszłym wieku, czy mylę się?
(śmiech) Potraktuję to jako komplement. Mam 35 lat. Zacząłem być skautem jako Cub Scout (zuch). Mój najlepszy kolega, sąsiad zza ściany, zaczął znikać w każdy piątkowy wieczór i nie mogliśmy razem grać w nogę. Tak było przez kilka tygodni, aż jego matka powiedziała mi, że Mathew chodzi na zbiórki zuchowe. Pomyślałem, że skoro dla niego było to wystarczająco interesujące, musi być też i dla mnie. I tak zacząłem być zuchem. Później skautem, a następnie wędrownikiem. Swoje pierwsze międzynarodowe doświadczenie przeżyłem jeszcze jako skaut. To był event w Szkocji. Poznałem skautów z całego świata. Z patrolem z Brazylii wspólnie obozowaliśmy i nawiązaliśmy świetne kontakty, które utrzymujemy do dziś.


Zatem pierwszy bagaż doświadczeń międzynarodowego skautingu miałem za sobą w wieku 15 lat. Od tamtego czasu to nie dawało mi spokoju. Jako wędrownik, a później lider wędrowników, byłem zaangażowany w kilka ekspedycji, pięć czy sześć. Między innymi Explorers belt – to była wyprawa do Polski. Dlatego Polska ma szczególne miejsce w moim sercu.

Miło to słyszeć. Za co teraz jesteś odpowiedzialny w WOSM?
(śmiech)

Czy to też będzie długa historia?
Postaram się ją skrócić. Jako przewodniczący Europejskiego Komitetu Skautowego, pracuję z pięcioma innymi wolontariuszami. Jesteśmy wspierani przez Davida McKee, dyrektora regionu, i zespół obsługi, którzy pomagają nam wprowadzać strategię rozwoju skautingu w Europie. Spotykamy się trzy razy do roku, analizujemy postępy, planujemy seminaria i wydarzenia, zachęcamy stowarzyszenia takie, jak ZHP, by odgrywały pełną rolę w naszej organizacji.

Kto może być przewodniczącym Komitetu Regionu Europejskiego WOSM? Jak wygląda to od strony technicznej?
Co trzy lata mamy konferencje regionu i wszystkie narodowe organizacje skautowe (NSO), które są w dobrej kondycji i opłaciły należne składki, maja prawo uczestniczyć w nich, ale – co ważniejsze – głosować. Konferencje głosują w różnych sprawach. Wśród nich są rezolucje jakie powinny być priorytety całego regionu.

Polska w tej chwili nie może zabierać głosu…
Jeśli uda się zatwierdzić porozumienie, nad którym pracowaliśmy z GK ZHP, powinno to być możliwe na najbliższej konferencji regionu, która będzie w lipcu tego roku.

Ale wrócę do twojego pytania o to jak powstaje komitet. Konferencja wybiera komitet. Narodowe organizacje skautowe są zachęcane do przedstawienia kandydatów. Gdy tylko wybierze się sześcioro członków, następuje procedura wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Ich kadencja to trzy lata.

Jaki był powód Twojej wizyty w Polsce?
Chciałem spotkać się z naszymi przyjaciółmi z Głównej Kwatery ZHP, by rozwinąć temat możliwości wsparcia ZHP w kwestii wyzwań finansowych, jakie w tej chwili przed wami stoją.

Aktualnie jesteśmy zawieszeni w prawach członkowskich WOSM.
Tak, to się zgadza.

Czego konkretnie, oprócz zabierania głosu podczas Konferencji Regionu, nie możemy? Do czego natomiast wciąż mamy prawo?
Jest określona lista sankcji. Posiada ją wasz komisarza zagraniczny. W tej chwili udział ZHP jest niemożliwy w przypadku imprez organizowanych przez WOSM na poziomie światowym, bądź regionalnym.

Z członkami GK ZHP dyskutowaliśmy nad możliwym porozumieniem, które pomoże otworzyć dla waszej organizacji drogi do natychmiastowego powrotu do udziału w światowych i europejskich imprezach. Mamy wielką nadzieję, że ZHP dotrzyma swojej części umowy. Jeśli tak się stanie, WOSM podejmie pewne działania, by ułatwić współpracę.

Jesteś w Warszawie po raz pierwszy?
Nie, w przeszłości już wiele razy byłem w Warszawie i Polsce. Pierwszy raz odwiedziłem Wasz kraj w 1994 roku. To był Białystok.

Co tam robiłeś?
Byłem wówczas wędrownikiem i uczestniczyłem w programie wymiany ze skautami z Białegostoku, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii rok później.

Które miejsca w Polsce odwiedzasz najchętniej?
No, cóż! (śmiech) Wyszłoby na to, że najczęściej jest to Główna Kwatera…

O autorze
Portret użytkownika Zagranica w Stolecznej

pwd. Wojtek Puchacz HO

Pełnomocnik Komendanta Chorągwi Stołecznej ds. zagranicznych, szef promocji i drużynowy w Szczepie Rzeka, organizator Europejskiego Memoriału Generała Stanisława Maczka Drużyn Harcerskich w Piłce Nożnej. Członek komendy polskiej reprezentacji na ConCordię 2010, członek komendy polskiej reprezentacji na InterCamp 2010, członek komendy 39. Niemieckojęzycznej Konferencji Skautowej 2010, wydawca radia na Jubileuszowym Zlocie Harcerstwa Polskiego Kraków 2010. Student polityki społecznej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Komentarze

Portret użytkownika Kurson
Member since:
15 luty 2010
Last activity:
10 lat 3 tygodnie

Ale, co ważniejsze, rozważałem, czy ZHP ma szanse oddać należne składki i odzyskać pełne członkowstwo w światowych strukturach skautowych. W tej chwili jesteśmy zawieszeni, co znaczy, że w praktyce nie możemy korzystać z oferty światowego ruchu skautowego, nie mamy też prawa jechać na najbliższe Jamboree. To jedno z wielu utrudnień, które pojawia się, gdy składki od harcerzy nie spływają od drużynowych na czas

Hej, powoli. Przecież milionowe długi ZHP nie wzięły się tylko z tego, że harcerze nie płacą składek. Byłem pewny, że wynika to raczej z dziwnych operacji finansowych, jakie podejmują chorągwie.

To chyba przesada obarczać drużynowych odpowiedzialnością za to, że jesteśmy zawieszeni w prawach członkowskich WOSM - bądźmy sprawiedliwi.

Member since:
15 luty 2010
Last activity:
7 lat 22 tygodnie

Właśnie problemem jest to, że płacone składki przez harcerzy idą na długi... Mamy płacone składki ale wyjeżdżać nie możemy... Prawie jak "misiowa - wyrwana kartka z paszportu". Popieram to co napisał Kurson, nie mniej jednak to nie miejsce na taką dyskusję.

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest.
ks. Kazimierz Lutosławski

Member since:
20 lipiec 2010
Last activity:
9 lat 12 tygodni

Ponad tysiąc skautów z test king państw grupy Wyszehradzkiej weźmie udział w X Zlocie Skautów i Skautek Europy Środkowej. Prócz Polski, Czech, Słowacji i Węgier,oracle certification dumps pod Budapesztem, gdzie odbędzie się zlot, pojawią microsoft certification
się Francuzi, ccna voice Holendrzy, a nawet skauciccna security
z Taiwanu. Impreza odbędzie się w sierpniu na Węgrzech. – Przygotowania idą nam mcse dumps
dobrze – ocenia Gergely Lakatos,mcse 2008
komendant Concordii. – W tej chwili znamy już liczbę uczestników i możemy zająć się przygotowywaniem miejsc programowych.
------------
itil v3 certificationlmcp dumpslccsplcomptia a+lcomptia network+lcissp dumpslcomptia security+lmicrosoft mcplmcts trainingl